Webnoviny - Svet

Štefan Harabin chce za morálnu újmu odškodné 100-tisíc eur

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu chce od štátu vysúdiť 150 tisíc eur, informovala o tom spravodajská televízia TA3.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) jeho kauzu údajne prerokuje prednostne. Vláde však ešte súd neoznámil, že Harabinovu sťažnosť dostal. Na verdikt čaká aj Ústavný súd SR, ktorý bez neho nechce pokračovať v disciplinárnom konaní voči Harabinovi. Nad predsedom NS SR vyriekol ústavný súd 29. júna 2011 disciplinárny verdikt, že je vinný. Osudným sa mu stalo tvrdohlavé odmietanie kontroly ministra financií, pripomenula TA3.

Harabin verdikt označil za hlbokú deformáciu právneho štátu a zažaloval Slovensko na ESĽP. Jeho žaloba má 52 strán a výhrad je v nej viacero. Harabin namieta, že o ňom rozhodovali aj zaujatí sudcovia, verdikt sa nedá preskúmať, krátenie platu o 50 637 eur za rok je neprimerané a nemal sa kam odvolať. Štrasburg jeho sťažnosť prijal a podľa Harabina ju zaradil na prednostné prerokovanie.

V sťažnosti píše, že sa stal obeťou svojvoľného, politicky motivovaného a diskriminačného postupu. Žiada späť 50-tisíc eur, o ktoré trestom prišiel, a odškodné 100-tisíc za morálnu ujmu. Ústavný súd prerušil pre konanie v Štrasburgu len jedno konanie o disciplinárnom návrhu voči Harabinovi, ktoré podala ministerka spravodlivosti v novembri 2010. Ústavný súd má na stole ešte aj ďalšie dva návrhy na disciplinárne potrestanie Harabina – za nekonanie proti antidiskriminačným žalobám sudcov a zmeny v senátoch, ktoré zostávajú otvorené. Harabinovi za ne hrozí strata talára.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková však pre TA3 pripustila, že nový minister by po voľbách mohol disciplinárne návrhy proti Harabinovi stiahnuť, má na to plné oprávnenie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM