Webnoviny - Svet

Štefan Harabin neverí prieskumom, ktoré nelichotia súdnictvu

WEBNOVINY.SK

DUDINCE 22. mája (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu SR a zároveň predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin neverí, že dôveryhodnosť súdov a sudcov je taká nízka, ako vyplýva z niektorých prieskumov.

Ako vyhlásil v diskusii na utorňajšom rokovaní súdnej rady, keby bola dôveryhodnosť súdov skutočne iba 30-percentná, nebola by na Slovensku taká vysoká súdivosť, aká je.

To, že sa Slováci často súdia, svedčí podľa neho, že súdom dôverujú.

„Sudcovia majú najvyššiu dôveryhodnosť slovenskej verejnosti – to je realita,“ povedal Harabin.

Vo svojich diskusných príspevkoch sa viackrát vrátil k predchádzajúcim dvom rokom, ktoré označil za dobu temna, očierňovania sudcov či dobu kamennú v súdnictve. Opakovane kritizoval najmä zrušenie inštitútu justičných čakateľov, zníženie počtu sudcov.

Vinu za to pripisuje istej „gorilej ministerke“, „podpredsedníčke gorilej strany“ či „mladej gorile“, ktorej meno však neuviedol. „Gorilia strana potrebovala dostať do justície ľudí, ktorí by ju politicky počúvali a oslobodzovali modré gorily,“ zhodnotil Harabin zrušenie inštitútu justičných čakateľov.

Keď ho člen Súdnej rady SR Jozef Vozár upozornil, že ako právnik by mal rešpektovať prezumpciu neviny, keďže kauza Gorila nie je vyšetrená, skritizoval ho, že sa neozval, keď „podpredsedníčka gorilej strany“ hovorila o skorumpovaných sudcoch.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM