Webnoviny - Svet

ŠTEFANEC: Tempo poľského predsedníctva v EÚ je obdivuhodné

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Tempo s akým Poľsko prevzalo predsedníctvo v Európskej únii je podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ivana Štefanca obdivuhodné. „Páči sa mi tempo, ako začalo poľské predsedníctvo úradovať v únii. Začali veľmi razantne. Nepamätám si, že by to uchytil niekto tak rýchlo, že by mali toľko nadšenia, toľko mítingov. Poliaci to zobrali veľmi rýchlo,“ povedal Štefanec pre agentúru SITA.

Štefanec oceňuje, že Poľsko dáva medzi svoje priority veľkú podporu Chorvátsku na stanovenie dátumu pre vstup do únie. „Ide po štyroch rokoch o ďalšie rozšírenie únie, ktoré je veľmi potrebné z hľadiska nutného politického signálu pre krajiny západného Balkánu, že to má význam. Tu nejde len o jednu krajinu. Treba dať signál krajinám ako Srbsko, Čierna hora, Macedónsko, že má význam sa usilovať ísť po európskej ceste,“ zdôraznil Štefanec.

Poľsko sa podľa Štefanca pri svojich prioritách predsedníctva v únii nevyhýba žiadnym horúcim témam. Ich aktivity sa týkajú pravidiel finančného riadenia, ako je príprava finančného rámca na roky 2014 – 2020, hovoria o energetickej bezpečnosti či otvorenosti únie. „Nehovoria len na aktuálne témy, ale aj strategické témy, ktoré sú pre Európu kľúčové, napríklad susedská politika, východné partnerstvo, ktoré je jednou z priorít aj slovenskej zahraničnej politiky,“ dodal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM