han Zo zahraničia

STRACH z ďalšej pandémie? Na tento vírus z RUSKÉHO netopiera sú vakcíny prikrátke!

Len nedávno sa svet spamätal z pandémie koronavírusu a odborníci sa obávajú ďalšej hrozby! Môže za to vírus Khosta-2.

Ilustračný obrázok k článku STRACH z ďalšej pandémie? Na tento vírus z RUSKÉHO netopiera sú vakcíny prikrátke!
Zdroj: www.unsplash.com , www.unsplash.com

Tento vírus patrí rovnako ako SARS-CoV-2 ku sarbekovírusom. Objavili ho ešte v roku 2020 u netopierov v Rusku.

Zo začiatku sa síce zdalo, že sa ním nebude dať nainfikovať ľudská bunka, no teraz je všetko inak.

Niečo o víruse

Obavy potvrdil autor štúdie doktor Michael Letko z Washingtonskej štátnej univerzity USA. „Náš výskum ďalej dokazuje, že sarbekovírusy cirkulujú vo voľnej prírode mimo Ázie – dokonca aj na miestach, ako je západné Rusko, kde sa našiel vírus Khosta-2. Je to hrozba pre globálne zdravie a prebiehajúce očkovacie kampane proti SARS-CoV-2,“ uviedol Letko a článok o tom priniesol aj britský portál The Sun.

Najprv výskumy ukázali, že aktuálny kmeň omikron je miernejší a ľudia po celom svete si naň zvykajú a ľudovo povedané: „Učia sa s ním žiť.“ Ibaže, vírus Khosta-2 len dokazuje, že výskumy so sarbekovírusmi, čo sú inak tzv. členovia rodiny koronavírusov, sa postupne viac rozširujú po Ázii a východnej Európe.

Ako sa píše v článku The Sun, presný pôvod tohto vírusu nie je príliš jasný a momentálne ho detailnejšie skúmajú odborníci z tímu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Úplne prvý nález vírusu Khosta-2 bol na konci roku 2020 v ruskom podkovárovi, čo je netopier.

Reakcia virológa

Ku danej téme sa pre portál pluska.sk vyjadril virológ Boris Klempa. Podľa neho sa vírus môže preniesť z netopiera aj na človeka. „Tento vírus bol zatiaľ nájdený len v netopieroch a táto vedecká štúdia ukázala, že je schopný infikovať ľudské bunky a využíva k tomu ľudský ACE2 receptor rovnako ako SARS-CoV-2. Ten vírus teda má určitý potenciál na preskočenie do ľudskej populácie, ale nič viac o ňom povedať nevieme," povedal Klempa.

„Žiadny prípad ľudskej infekcie týmto vírusom zatiaľ zaznamenaný nebol. Podobné výsledky sú známe aj pre ďalšie koronavírusy nájdené v netopieroch,“ pokračoval uznávaný odborník.

Je tu teda priestor na paniku? „Samozrejme, je veľmi užitočné poznať takéto vírusy už dopredu a byť vďaka tomu na ne lepšie pripravenými, napríklad vo forme predpripravených diagnostických testov či univerzálnych vakcín. V tejto chvíli sa však v žiadnom prípade nedá hovoriť o tom, že by sme boli na prahu novej pandémie spôsobenej Khosta-2 vírusom," ubezpečil Klempa.

Pripomína očkovanie

Klempa sa nevyhol ani téme očkovania a pripomína dôležitosť vývoja nových vakcín. „Vývoj univerzálnych vakcín proti koronavírusom je určite v súčasnosti veľmi intenzívne sa vyvíjajúca oblasť, pretože by vyriešili problém prichádzajúcich nových variantov SARS-CoV-2 a zároveň zlepšovali pripravenosť na akékoľvek ďalšie nové koronavírusy," doplnil.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM