Webnoviny - Svet

Strana moderného Slovenska chce ministra športu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Strana moderného Slovenska (SMS) chce podľa jej predsedu Milana Urbániho do budúcna redukovať počet ministerstiev na osem, ale v rámci jednotlivých kabinetov popri štátnom ministrovi pre európske záležitosti plánuje vytvoriť aj nový post štátneho ministra pre telesnú výchovu a šport.

Ako povedal dnes Urbáni, ak sa nebudeme venovať intenzívnejšie rozvoju telovýchovy a športu, budeme čím ďalej, tým viac sklamaní z výsledkov našich športovcov na svetových podujatiach a olympiádach, ak sa na ne vôbec dostanú. Mala by to mať na pamäti každá vláda.

Šport a kultúra sú odvetvia, bez ktorých sa dá žiť, ale každý vyspelý štát si podľa Urbániho chráni svoju kultúru, podporuje ju, a takisto si váži svojich športovcov a snaží sa vychovávať nových, ktorí budú reprezentovať svoje mesto, svoj región alebo svoj štát na medzinárodnej úrovni.

„Lamentovať, že sme mohli lepšie uspieť na olympiáde v Londýne nestačí, ak nemáme vytvorené adekvátne podmienky pre prípravu, akcieschopnú organizátorskú štruktúru a finančné zabezpečenie. Olympijský výbor musí mať autoritu tak doma, ako aj medzinárodne. Chýba širšia športová základňa, likvidujeme telesnú výchovu a šport na školách a v mládežníckych oddieloch nevytvárame materiálno-technické a personálne zabezpečenie, aby sme sa mohli dostať na vyššiu úroveň v jednotlivých športových odvetviach, a to isté platí aj pre športové strediská a pre oddiely, ktoré prežívajú len vďaka nesmiernej snahe niekoľkých jednotlivcov,“ upozornil predseda SMS.

Na Slovensku podľa Urbániho chýba športová veda, zákon o športe už roky čaká na modernejšie a rozumnejšie paragrafy, a takisto zákon o sponzoringu, ktorý by umožnil vytvoriť lepšie podmienky na prípravu našich športovcov. Samotní športovci na Slovensku však musia prejaviť podľa Urbániho viac chcenia a pozitívnej agresivity, aby skokani nekončili na prešľapoch alebo, aby všetci neúspešní za svoje zlé výkony obviňovali každého, len nie seba.

„Túžba víťaziť musí byť u športovca evidentná – divák vie prepáčiť aj horšie umiestnenie, ale za výkonom musí byť vidieť prípravu, bojovnosť a chuť vyhrávať,“ konštatoval Urbáni.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM