Webnoviny - Svet

Strane ĽS-HZDS sa nepáčia predvolebné bilbordy SMK

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) sa na Ústrednej volebnej komisii (ÚVK) sťažovala na reklamné bilbordy Strany maďarskej koalície (SMK).

Podľa podnetu, ktorý dnes strana podala ÚVK, ĽS-HZDS považuje za porušenie zákona o štátnom jazyku reklamné bilbordy SMK, ktoré „obsahujú text v maďarskom a slovenskom jazyku. Názvy v maďarskom jazyku sú uvedené ako prvé. Pod nimi sa nachádzajú menšie názvy v slovenskom jazyku“.

ÚVK sa podľa zapisovateľky ÚVK Lívie Škultétyovej podnetom zaoberala a jej členovi rozhodli a prijali uznesenie, že ho postupujú kompetentnému ministerstvu kultúry na ďalšie riešenie. Ako dodala Škultétyová, podnet prišiel len na bilbordy SMK.

Podľa predsedu ÚVK Pétera Nyilfu zastupujúceho SMK v ÚVK, je na ťahu ministerstvo kultúry, aby sa s týmto podnetom zaoberalo. Ako zástupca SMK si Nyilfa myslí, že bilbordy sú „v poriadku“, médiám odporučil obrátiť sa na vedenie a volebný štáb strany

Podľa ĽS-HZDS porušuje SMK zákon

ĽS-HZDS v podnete tvrdí, že takéto bilbordy sú porušením zákona o štátnom jazyku. Podľa zákona všetky nápisy, reklamy a oznamy určené na informovanie verejnosti sa uvádzajú v štátnom jazyku.

Ak obsahujú inojazyčný text, má byť inojazyčný text obsahovo totožný s textom v slovenskom jazyku, pričom ako prvý má ísť text v slovenčine.

Zároveň by oba texty mali byť napísané rovnako veľkým písmom alebo ak sú rozdielne veľké, tak väčší má byť text v slovenčine. ÚVK podnety na bilbordy dostala aj pri posledných parlamentných voľbách v roku 2010, posúvala ich však ďalej kompetentným orgánom.

V prípade dnešného podnetu ĽS-HZDS na bilbordy SMK postúpila podnet Ministerstvu kultúry SR, ktoré vykonáva dohľad nad šírením verejných informácií v štátnom jazyku, dodržiavaním zákona o štátnom jazyku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM