Webnoviny - Svet

Strany novej českej vlády chcú ušetriť 60 mld. CZK

WEBNOVINY.SK

Foto: banky.sk PRAHA 29. júna (WEBNOVINY) – Strany vznikajúcej českej vládnej koalície sa dohodli na opatreniach, ktoré majú v budúcoročnom rozpočte ušetriť 56 mld. českých korún (CZK). Vyhlásil to v utorok ekonomický expert strany Veci verejné Kamil Jankovský. Rokovania budú podľa neho pokračovať do stredy s cieľom dohodnúť úsporné opatrenia v celkovej sume 60 mld. CZK. Deficit verejných financií by tak mal v budúcom roku klesnúť na plánovanú úroveň 4,8 % hrubého domáceho produktu (HDP), vláda si však možno stanoví ambicióznejší ciel dostať rozpočtový schodok na úroveň blízko 4 % (HDP).

Dohodnuté opatrenia počítajú s plošným znižovaním výdavkov vrátane platov štátnych zamestnancov, znížením štátneho príspevku na stavebné sporenie o polovicu, obmedzením sociálnych dávok a sprísnením podmienok pre poberanie podpory v nezamestnanosti alebo zachovaním horných limitov pre platby na sociálne a zdravotné poistenie, uviedol Jankovský.

Konvergenčný program, ktorý Česká republika predložila Európskej komisii, počíta do roku 2013 so znížením deficitu verejných financií na úroveň 3 % HDP požadovanú EÚ.

SITA, Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM