Lucia Lauková Rôzne Zo Slovenska

Strašidelné historky spod Zobora: TIETO príbehy naháňajú hrôzu

Poďme sa trochu báť. V Nitre sa traduje zopár strašidelných príbehov, z ktorých behá mráz po chrbte.

Ilustračný obrázok k článku Strašidelné historky spod Zobora: TIETO príbehy naháňajú hrôzu
Zdroj: TASR

K Nitre sa viaže viacero legiend a povestí. Tentokrát sme sa však pozreli na tie, po ktorých sa budete báť. Najstaršie z nich sa viažu k Nitrianskemu hra­du.

Jeden zo strašidelných príbehov sa mal kedysi odohrať na uličke pod hradným kopcom. Na konci cestičky sa vraj presne o polnoci zjavoval človek prosiaci o almužnu s klobúkom v rukách. Keď mu prestrašený chodec hodil do klobúka pár šestákov, peniaze vypadli akoby klobúk nemal dna. Starí Nitrania tvrdili, že je to duch mlynára Rismana. Mlynár Risman bol veľmi skúpy, nikdy nedal žobrákom almužnu a preto musí ako strašidlo za svoju lakomosť pykať.

Nemenej strašidelný príbeh sa viaže k Rolfesovej bani, kde mala hlina zasypať 5-ročné dieťa. Od tých čias vraj počuť z bane detský plač.

Strážca hradu

Podľa legendy by ste mali mať oči na stopkách ak sa ocitnete neskoro v noci pri Nitrianskom hrade. Pred hradnou bránou sa vraj o polnoci zjavuje čierny pes s veľkými krvavými očami a dlhým chvostom. Stráži vstup na hrad a odoženie každého, kto by chcel hradnú bránu prestúpiť. Vraj je to duch Turka, ktorý tu pred hradnou bránou zabil veľa obrancov a tak za trest teraz musí pri nej držať stráž.

Spievajúca studňa

Nitriansky hrad je opradený ešte jednou povesťou, a to o krásnej dievčine Žofke, ktorá často sedávala pri hradnej studni. Jedného večera, keď Žofka čakala na švárneho neznámeho, ozval sa hlas, ktorý jej povedal: Žofka, dnes už budeš navždy moja. Žofka sa nahla nad studňu, a vtom ju mal vodník stiahnuť do vody. Od tých čias už Žofku nikto nevidel. Po čase sa vraj zo studne začal ozývať ženský spev, celkom podobný tomu Žofkinmu.

Najznámejšie strašidlo

Najznámejším strašidlom, ktoré pôsobilo v Hornej časti Nitry na hradnej ulici mal byť bezhlavý mních. Tomu komu sa zjavil, sa údajne stala nejaká pohroma, nešťastie alebo prírodná katastrofa. Ako jeho pomenovanie naznačuje Bezhlavý mních nemal hlavu, nosil oblečené františkánske rúcho a na nohách mal sandále. Ako ku každému strašidlu aj k tomuto sa viažu rôzne príbehy. „Spomínam si na priateľa, ktorý údajne mnícha bez hlavy videl. Počas nočnej búrky udrel blesk do jeho rodičovského domu, ktorý ľahol popolom,“ uvádza mestský web z článku Ladislava Martinčeka.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM