Zo Slovenska

Stredné školy kráčajú s dobou, novinkou je učebný odbor puškár

Ak máte doma deviataka a fascinujú ho poľovnícke či športové zbrane, má možnosť študovať nový, netradičný odbor - a nejde len o chlapcov, ale i dievčatá.

Ilustračný obrázok k článku Stredné školy kráčajú s dobou, novinkou je učebný odbor puškár
Zdroj: TASR

Vlajkovou loďou Spojenej školy na Školskej ulici v Banskej Bystrici je Stredná odborná škola (SOŠ) automobilová, zameraná na servis a opravu automobilov.

Jej brány každoročne opúšťajú autoopravári – mechanici, elektrikári, karosári či lakovníci, ktorí majú v rukách nielen remeslo, ale i bohatú prax v školskom autoservise so špičkovou technikou či v iných servisoch v regióne.

Puškár

Od školského roka 2017/2018 tam otvárajú nový učebný odbor puškár s celoslovenskou pôsobnosťou. Podľa riaditeľa Spojenej školy Jána Žuffu musia školy kráčať s dobou, prispôsobiť sa trendom a najmä trhu práce.

Na SOŠ automobilovej sa tak od nového školského roka budú môcť študenti vzdelávať v študijnom odbore autotronik a v učebných odboroch: obrábač kovov, mechanik opravár-stroje a zariadenia, autoopravár mechanik, autoopravár-elektrikár, autoopravár karosár, autoopravár-lakovník a puškár.

Cieľom vzdelávania v novom odbore je poskytnúť žiakom odborné vedomosti z oblasti zbraní a rozvíjať zručnosti potrebné na výkon pracovných činností spojených s opravou zbraní, výrobou ich jednotlivých časti, nastavení zbraní a tiež reštaurovaní starších zbraní.

Žiaci absolvujú ručné spracovanie kovov, dreva a strojové obrábanie kovov. Po skončení štúdia majú možnosť uplatniť sa v strojárskych podnikoch zameraných na výrobu súčiastok, výrobu zbraní v renomovanom podniku v Banskej Bystrici, montáž, opravy, skúšanie a nastreľovanie poľovníckych a športových zbraní alebo v podnikateľskej sfé­re.

Aj pre dievčatá

Štúdium trvá tri roky a je určené pre chlapcov i dievčatá. Je ukončené záverečnou skúškou, na základe jej úspešného zvládnutia žiakovi udelia výučný list. Študent môže potom pokračovať v dvojročnom nadstavbovom štúdiu a získať maturitné vysvedčenie.

Pod banskobystrickú Spojenú školu spadá okrem SOŠ automobilovej aj SOŠ elektrotechnická a SOŠ podnikania. Zabezpečuje tak prípravu žiakov v učebných a študijných odboroch, ktoré výraznou mierou zlepšujú umiestnenie žiakov na trhu práce v profesiách automobilového a elektrotechnického priemyslu, ale tiež v obchode a službách cestovného ruchu.

Podľa riaditeľa zamestnanosť študentov po skončení školy dosahuje okolo 80 percent, samozrejme, pokiaľ sami chcú pracovať.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM