Svet Zo zahraničia

Streľba v mešitách na Novom Zélande: Útok šialenca si vyžiadal 40 obetí

Piatková streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 40 obetí. Informovala o tom premiérka Jacinda Ardernová, píše agentúra AFP.

Zdroj: YouTube.com

„Teroristický útok“ bol „dobre naplánovaný“, dodala Ardernová na tlačovej konferencii. Nový Zéland bol podľa jej slov napadnutý, pretože „zastupuje rozmanitosť“. Toto sa nedá opísať inak než „teroristický útok“, pokračovala.

Páchatelia, ktorí útočili v oboch mešitách počas modlitieb, sa nenachádzajú na žiadnom zozname osôb sledovaných v súvislosti s terorizmom. Mali však veľmi jasne vyhranené extrémistické postoje. Štvoricu – troch mužov a jednu ženu – zadržali a aktuálne ich vypočúva polícia, povedala Ardernová, ako ju citovala stanica BBC.

Premiérka zároveň oznámila zvýšenie úrovne bezpečnostnej hrozby na Novom Zélande na stupeň „vysoký“.

V súčasnosti podľa nej nie je dôvod domnievať sa, že existujú aj iní podozriví; túto možnosť však ešte polícia posudzuje.

Predsedníčka novozélandskej vlády vyzvala obyvateľov, aby počúvali odporúčania polície, pretože hrozba ohrozenia národnej bezpečnosti je vysoká.

Zároveň znova požiadala ľudí, aby prestali na sociálnych sieťach šíriť video z útoku a údajný útočníkov manifest.

Premiérka potvrdila, že na vozidlách atentátnikov boli pripevnené improvizované výbušné zariadenia. Zatiaľ sa však nepotvrdilo, či niektorí z útočníkov plánoval samovražedný útok autom.

Foto: ilustračné

Streľba v mešitách na Novom Zélande
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM