Webnoviny - Svet

Stres v práci postihuje až 79 % manažérov v Európe

WEBNOVINY.SK

Foto: Andrew Quilty BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Stres súvisiaci s prácou postihuje až 79 percent európskych manažérov. Metodiku na jeho odstránenie má však menej ako jedna tretina spoločností. Ako vyplýva z prvých výsledkov najväčšieho prieskumu o bezpečnosti a ochrane zdravia na pracoviskách v Európe, v európskych organizáciách vzrastajú obavy z psychosociálnych rizík ako sú stres, násilie a obťažovanie. Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA) zverejnila v rámci konferencie o strednodobej revízii Stratégie Spoločenstva v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (2007 – 2012) nové údaje.

Štyria z piatich európskych manažérov vyjadrili svoje obavy zo stresu súvisiaceho s prácou, pričom spoločnosti považujú stres v práci za rovnako nebezpečný ako nehody na pracovisku (79 percent). Stres súvisiaci s prácou je veľmi akútnym problémom pre prácu v zdravotníctve a pre sociálnu prácu (91 percent), ako aj v oblasti vzdelávania (84 percent). "V súvislosti s hospodárskou krízou 79 percent európskych manažérov vyjadruje obavy z pracovného stresu, ktorý sa považuje za veľkú záťaž pre európsku produktivitu,“ uviedol riaditeľ agentúry EU-OSHA Jukka Takala na konferencii v Barcelone. "Napriek veľkému množstvu obáv je veľmi znepokojujúce, že len 26 percent organizácií Európskej únie zaviedlo metodiky zamerané na odstránenie stresu. Prieskum zdôrazňuje význam zabezpečenia účinnej podpory pre podniky zameranej na odstránenie stresu, ktorá bude kľúčová na zaistenie zdravej a produktívnej pracovnej sily potrebnej na stimulovanie európskeho hospodárstva a konkurencieschop­nosti,“ dodal.

Z prieskumu tiež vyplýva, že 42 percent zástupcov riadenia považuje za veľmi ťažké vyrovnať sa s psychosociálnymi rizikami v porovnaní s ostatnými rizikami pre bezpečnosť a ochranu zdravia. Citlivosť tejto otázky (53 percent) a nedostatok informovanosti (50 percent) sú podľa zistení prieskumu hlavnými prekážkami pre účinný boj proti psychosociálnym rizikám.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka spoločnosti Omnimedia Public Relations Martina Galátová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM