Webnoviny - Svet

Stretnutiu pravice analytici veľké šance nedávajú

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Stretnutie šestice pravicových strán, ktoré sa zídu v utorok, nemá podľa oslovených analytikov veľkú šancu na úspech. Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda síce cez víkend tvrdil, že základom by malo byť, aby každý povedal čo chce, reakcie jeho kolegov z opozičných strán sú však podľa analytikov skôr skeptické. Tvrdia, že medzi stranami existuje veľa rozporov, ktoré stretnutie neskryje. „Bez opozičnej spolupráce sa však súčasná vláda poraziť nedá,“ tvrdí politológ z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre László Öllös. Dodal, že ak budú strany vystupovať separátne, šancu v budúcoročných parlamentných voľbách nemajú. Otázne však je, či to bude viesť k nejakej ďalšej spolupráci. „Viditeľne najbližšie stretnutie nie je dobre pripravené,“ povedal SITA Öllös.

Pravicové strany budú spolu prvýkrát od posledných parlamentných volieb. Podľa pozvánky, ktorú médiám poslala opozičná SDKÚ-DS, sa im chce jej líder Mikuláš Dzurinda poďakovať za spoluprácu v nedávnych regionálnych voľbách, kde s ich podporou získal prvenstvo v Bratislavskom kraji Pavol Frešo. Šéf SMK Pál Csáky denníku Sme povedal, že na stretnutie nepríde, lebo bude rokovať s maďarským premiérom v Budapešti.

„Neúčasť Csákyho je odpoveď Dzurindovi na to, že nebol ochotný komunikovať skôr,“ upozornil SITA sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK. Neverí, že by na stretnutí vznikla nejaká platforma ďalšej spolupráce. „Ak sa nedokážu dohodnúť bilaterálne, ťažko sa dohodnú inak,“ tvrdí a pýta sa, čo im chce Dzurinda ponúknuť. „Priznám sa, netuším,“ tvrdí Haulík. Dzurinda by podľa neho musel byť kúzelník. „Ale to nie je,“ dodal.

Snaha spojiť pravicové strany pripomína spájanie pravice z roku 1997, keď sa spájali proti Vladimírovi Mečiarovi, pripomenul dnes denník Pravda. V súčasnosti sa spájajú proti Robertovi Ficovi. Líder KDH Ján Figeľ cez víkend povedal, že hnutie chápe stretnutie skôr ako spoločenské, nie politické.

„Výzva spojiť pravicu prišla päť minút po dvanástej,“ zhodnotil pre SITA Michal Horský z trnavskej Univerzity sv. Cyrila a Metoda. „Je to jedna z mála možností, ako úspešne vstúpiť do volebnej kampane,“ tvrdil. Je však tiež skeptický. „Neúčasť predsedu SMK, zdvorilé odmietnutie zo strany KDH jasne demonštruje neochotu akejkoľvek bližšej spolupráce,“ povedal Horský. Dodal však, že nádej umiera ako posledná.

S najsilnejšou opozičnou stranou sa zídu zástupcovia KDH, SMK, Mostu-Híd, SaS a OKS. Slovenská pravica prešla od nástupu vlády Roberta Fica v roku 2006 rôznymi vnútornými zápasmi. Dzurinda tvrdil, že ich spojenectvo je kľúčové pre ďalší vývoj v krajine. Nepovedal konkrétne, o čom bude stretnutie. Trojica opozičných a trojica mimoparlamentných strán sa stretne v Bratislave.

Pravica, ktoré je v súčasnosti v opozícii, čelila po nástupe súčasnej vlády viacerým sporom. Jeden z prvých nastal vo vedení KDH, keď bol spor o to, či má ísť po voľbách do koalície so Smerom. Z KDH neskôr odišlo niekoľko poslancov, ktorí založili stranu KDS. V r. 2007 prešla zmenou SMK, keď Pál Csáky nahradil Bélu Bugára, ktorý neskôr založil stranu Most-Híd. SDKÚ-DS riešilo vnútrostraníc­ke spory.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM