Správy Zo Slovenska

STUDENÉ radiátory v nemocniciach? Pre závratné ceny energií to je možné

Nemocniciam rastú ceny za zemný plyn a elektrinu, v niektorých prípadoch aj šesťnásobne.

Ilustračný obrázok k článku STUDENÉ radiátory v nemocniciach? Pre závratné ceny energií to je možné
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Viaceré z nich očakávajú pomoc a rokujú s rezortom zdravotníctva. Vyplýva to z vyjadrení viacerých štátnych nemocníc pre TASR.

Závratné ceny

Univerzitnej nemocnici Bratislava stúpli zálohové platby na elektrinu o 150 percent a na plyn o 300 percent, potvrdila pre TASR jej hovorkyňa Eva Kliská. Akékoľvek zvýšenie cien komodít, ktoré sú kľúčové pre bežný chod nemocníc, predstavuje podľa nej komplikáciu.

Nárast cien eviduje tiež Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice, a to o 150 percent. „UNLP nedokáže ovplyvniť toto enormné zvyšovanie cien, očakávame pomoc a regulácie zo strany vlády aj Európskej únie,“ upozornila pre TASR hovorkyňa Monika Krišková. Nemocnica podľa nej rokuje s ministerstvom zdravotníctva.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici nakupuje zemný plyn za štvornásobne a elektrinu za šesťnásobne vyššiu cenu.

„Problematika cien energií je predmetom diskusie a rokovaní so zriaďovateľom,“ doplnila pre TASR hovorkyňa Ružena Maťašeje.

Výrazné zvýšenie cien energií zaznamenala aj Fakultná nemocnica Trnava, presnú sumu nešpecifikovala. „V rámci riešenia tohto stavu komunikujeme s kompetentnými orgánmi,“ dodal pre TASR hovorca Matej Martovič.

Nárast cien energií trápi aj neštátne nemocnice, skonštatoval pre TASR riaditeľ kancelárie Asociácie nemocníc Slovenska Miroslav Valaštík. Pri nezmenených príjmoch je to podľa neho pre ne likvidačné. Upozornil, že bez rýchleho riešenia hrozí kolaps.

Čo na to ministerstvo?

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pre TASR reagovalo, že o cenách energie sa diskutuje na celoeurópskej úrovni. „Väčšina krajín EÚ a všetky ministerstvá na Slovensku pociťujú dosahy rastu cien energií,“ podotklo.

V prípade nemocníc treba podľa neho mať na zreteli užší priestor na možné kompromisy medzi úsporou a spotrebou.

„Liečebný proces kladie na vykurovanie, techniku iné nároky ako napríklad administratívne či skladové budovy,“ ozrejmilo.

Rezort zdôraznil, že situáciou sa zaoberá spoločne s vládou a význam úspor energií si uvedomuje aj z dlhodobého hľadiska. „Tento postoj je napríklad zakotvený v komponentoch plánu obnovy a odolnosti. Vo všetkých výzvach, v ktorých je to možné, zohľadňujeme energetické ciele,“ dodal.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM