Webnoviny - Svet

Študenti môžu z posluchárne sledovať operácie

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA MARTIN 16. októbra (WEBNOVINY) – Študenti medicíny v Martine môžu vďaka videokonferenčnému systému priamo z univerzitnej posluchárne sledovať reálne prebiehajúcu gynekologickú operáciu a komunikovať počas nej s operačným tímom. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa martinskej univerzitnej nemocnice Katarína Kapustová, nový systém je súčasťou zmodernizovanej operačnej sály na gynekologicko-pôrodníckej klinike. Priestory na treťom poschodí šiesteho pavilónu prešli počas jedného mesiaca kompletnou rekonštrukciou. Za 263 tisíc eur vymenili v operačke elektro a vodoinštaláciu, kúrenie, zabudovali klimatizáciu a okrem modernej sanity nainštalovali aj nové operačné lampy, laserový operačný nôž a endoskopický operačný systém. Projekt rekonštrukcie nemocnica financovala z európskych štrukturálnych fondov určených pre výskum a vývoj.

Rekonštrukcia operačnej sály je ďalším krokom modernizácie pracovísk martinskej nemocnice a lekárskej fakulty spoločne participujúcich na projekte Centra excelentnosti pre perinatologický výskum (CEPV). Podľa hlavného manažéra centra Jána Danka projektový tím pracuje na systémoch, ktoré by mali odstrániť klasické invazívne diagnostické techniky v perinatológii. Nosnou víziou je diagnostika chorôb plodu z krvi matky už v ranných štádiách jeho vnútromaternicového vývinu. „Už dnes sme schopní niekoľko týždňov po oplodnení izolovať bunky plodu z krvi matky, vyšetriť ich a stanoviť diagnózu. Je to prevratná technika, ktorá zásadným spôsobom zmení pohľad na starostlivosť o matku a dieťa,“ uviedol Danko.

Centrum excelentnosti pre perinatologický výskum vzniklo minulý rok v máji. Jeho rozvoj je kompletne financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Projekt schválený v rámci Operačného programu Výskum a vývoj má postupnou modernizáciou pracovísk lekárskej fakulty a univerzitnej nemocnice v Martine zvýšiť kvalitu výskumu v oblasti perinatológie. Na tento účel získalo centrum nenávratný finančný príspevok štyri milióny eur.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM