Webnoviny - Svet

Študenti TUKE postúpili do celosvetového finále Imagine Cup

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto. Foto: SITA/APKOŠICE 2. mája (WEBNOVINY) – Štyria študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity Košice (TUKE) Michal Pristáš, Tomáš Staník, Marek Šuščák a Marek Tomáš sa zúčastnia 8. – 13. júla na celosvetovom finále Imagine Cup v New Yorku potom, čo vyhrali celoslovenské kolo Software Design, súťaže Imagine Cup 2011. Agentúru SITA o tom informovala Miriam Brašková zo združenia Košice IT Valley.

Najväčšiu súťaž v oblasti informačných technológií Imagine Cup organizuje každoročne spoločnosť Microsoft pre viac ako 300 000 študentov z celého sveta.

V tomto roku sa nesie v znamení témy Predstavte si svet, v ktorom technológie pomáhajú vyriešiť tie najťažšie problémy.

V tomto ročníku sa do súťaže zapojilo viac než sto krajín. „Aj keď to môže vyznieť ako klišé, za projektom sa skrýva obrovský kus práce. Všetko sa začalo už v máji 2010, keď sa nám podarilo sformovať tento skvelý tím,“ uviedol Jaroslav Porubän, pod vedením ktorého študenti pracovali. Ako spresnil, dôležitým krokom bol výber témy projektu. Po zvážení viacerých alternatív sa jasným favoritom stala pomoc nevidiacim.

„K pôvodnému zámeru úspešne reprezentovať univerzitu sa pridal zámer úprimnej pomoci nevidiacim ľuďom medzi nami. Možno práve to bol dôvod doterajšieho úspechu projektu,“ dodal docent Porubän. Projektové riešenie má názov Mapz. Ide o integrovaný systém, ktorý rieši najväčší problém zrakovo postihnutých ľudí – orientáciu v priestore. Okrem aplikácií určených na dopĺňanie záujmových bodov do máp metódou crowdsourcingu, je súčasťou systému aj súbor nástrojov pre nevidiacich používateľov.

Aplikácia s rozhraním prispôsobeným používateľovi bez zraku obsahuje technológiu Blind View. Pomocou nej nevidiaci používateľ získa presné priestorové informácie o záujmových bodoch vo svojom okolí. Pre zrakovo postihnutých ľudí je však najdôležitejšou súčasťou systému Vzdialený asistent. Ide o navádzanie na diaľku druhou osobou pomocou inteligentných mobilných telefónov.

Navádzací opasok

Aby však nevidiaci používateľ nebol ukrátený o svoj najdôležitejší zmysel – sluch, táto technológia je doplnená hardvérovým komponentom Navádzací opasok. Ten obsahuje okrem senzorických komponentov pre spätnú väzbu navigátorovi aj vibračné moduly pre určovanie smeru. Všetky časti systému sú integrované do jedného celku, ktorého hlavným poslaním je zlepšiť kvalitu života zrakovo postihnutých ľudí.

Na úspechu tímu TUKE má významný podiel aj nevidiaci študent Johny Krekáň, ktorý prispel praktickými radami, týkajúcimi sa implementácie projektu. Veľkú pomoc poskytla nadácia Tatra banky, ktorá finančne podporila myšlienku projektu a poskytla prostriedky pre realizáciu súčastí systému. Cennými radami projekt podporili aj viacerí pedagógovia TUKE.

„Je to vynikajúca prezentácia TUKE, ale aj združenia IT Valley, ktoré od svojho vzniku podporuje a motivuje študentov IT odborov. Postup našich talentovaných študentov informatiky do celosvetového finále považujem tiež za potvrdenie kvality univerzitného vzdelávania v našom regióne,“ uviedol výkonný riaditeľ Košice IT Valley Peter Sinčák.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM