Veronika Hunyadiová Technológie

Študenti z Košíc získali so svojím unikátnym čističom Európsku cenu za ekologické podnikanie

Študenti z Gymnázia Poštová v Košiciach sa stali najlepšou študentskou firmou roka v kategórii ekologického podnikania v rámci celej Európy.

Ilustračný obrázok k článku Študenti z Košíc získali so svojím unikátnym čističom Európsku cenu za ekologické podnikanie
Zdroj: Facebook.com/JA Slovensko

Súťaž o najlepšiu študentskú firmu Junior Achievement (JA) Europe Company of the Year Competition 2020 sa uskutočnila 22. až 24. júla virtuálnou formou pod záštitou Junior Achievement Portugal.

Študentská firma REN z košického gymnázia reprezentovala Slovensko so svojim produktom TUČI – tuhý čistič. Je vyrobený len z troch prírodných ingrediencií a je určený na ekologické a efektívne odstraňovanie nečistôt a rôznych mastnôt vo vode rôznej teploty. Ľahko sa skladuje a je úplne ekologický. Použiť sa dá pri ručnom umývaní alebo v umývačke riadu.

Za tento ekologický nápad si v konkurencii 40 tímov z 39 krajín odniesli cenu EDP Green Entrepreneurship A­ward.

„V tejto kategórii odborná porota hľadala firmu, ktorá v maximálnej miere stelesňuje princípy a ducha ekologického podnikania, predstavuje kreatívne a inovatívne riešenia a zohľadňuje výzvy súčasnej spoločnosti: boj proti klimatickým zmenám, znižovanie emisií oxidu uhličitého a presadzovanie energetickej účinnosti,“ uviedla riaditeľka organizácie Junior Achievement Slovensko Eva Vargová.

Jeden z členov študentskej firmy REN, Alex Blandón získal aj ocenenie Alumni Leadership Award za preukázanie mimoriadnej iniciatívy počas realizácie programu, profesionálne vystupovanie, vodcovské schopnosti a tímovú solidaritu.

„Táto výhra je ocenením nie len pre celú našu firmu, ale aj pre množstvo ľudí, ktorí nám pomáhali, povzbudzovali nás a verili nám. Cely tento projekt bol pre nás neuveriteľnou skúsenosťou, ktorá nás obohatila nielen ako študentov, ale aj ako ľudí. Dnes sa nám ešte v eufórii zdá, že niet prekážok, že naše sny sa môžu dotýkať hviezd a obmedzenia sú len v našej mysli. Naučili sme sa, že tvrdá práca odriekanie, zameranie na ciel a čestnosť sa vypláca. Veríme, že táto skúsenosť a pocit, v nás ostane navždy,“ reagoval na úspech jeden z členov firmy Lukáš Weiszer.

Skutočné podnikanie

Svoj ekologický nápad mohli do podnikania pretaviť vďaka zapojeniu sa do programu Aplikovaná ekonómia, ktorý je realizovaný pod záštitou vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko.

Študenti v ňom postupne prechádzajú všetkými krokmi podnikania od založenia firmy, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku.Na košickom Gymnáziu Poštová vyučuje predmet Eva Wolfová, ktorá k úspechu na súťažiach Junior Achievement doviedla už niekoľko tímov.

„Keď niekedy pochybujem o budúcnosti našej krajiny, spomeniem si vždy na projekt Aplikovaná ekonómia a študentov, ktorých som učila. Toľko vášne, nadšenia, odhodlania a zodpovednosti, toľko snahy robiť veci správne a poučiť sa z chýb. Tento projekt obhacuje nielen študentov, ale aj mňa. Dáva mi vždy čerstvý vietor do plachiet mojej učiteľskej profesie a zároveň nádej, že ak budúcnosť patrí týmto študentom, týmto mladým ľuďom, môžem veriť v lepšiu krajinu a svet,“ uviedla.

Firma REN nezaháľa ani počas leta, v týchto dňoch pripravujú študenti limitovanú edíciu čističov s letnými vôňami grepu a mäty. TUČI sa dá zakúpiť cez eshop spoločnosti alebo v spriatelených drogériách a bezobalových obchodoch v Košiciach, Bratislave a ďalších mestách.

Najbližšie sa firma s eko výrobkom predstaví 28. a 30. augusta v Košiciach na enviro hudobnom festivalu Nature, ktorý sa bude konať na Jahodnej, a kde si budú môcť návštevníci unikátny čistič aj zakúpiť.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM