Webnoviny - Svet

Stupava nakupovala prvýkrát elektronicky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. októbra (WBN/PR) – Stupava má od septembra nový systém na elektronické aukcie, ktorý nedávno využila na nákup počítaču a multifunkčného zariadenia. V budúcnosti by mesto okrem nákupu chcelo využiť e-aukcie aj na predaj verejného majetku.

Verejná elektronická aukcia sa uskutočnila 22. septembra a zúčastnili sa na nej tri spoločnosti. Od 15. do 16. hodiny prebiehalo testovanie aplikácie a od 16. hodiny oficiálne obstarávanie, ktoré trvalo 20 minút. Nad priebehom e-aukcie dozerali poslanci mestského zastupiteľstva aj primátor. Systém na elektronické obstarávanie dodal DATALAN, ktorý tiež zrealizoval potrebné školenia pracovníkov. „Prebehlo to rýchlo a hladko, používanie je jednoduché, komfortné a nenáročné,“ zhodnotil Pavel Slezák, primátor Stupavy.

Obstarávanie sa uskutočnilo jednotlivo po komoditách, riešenie od DATALANu je nastavené tak, že umožňuje zapojeným dodávateľom znižovať cenu zadávaním online ponúk vo virtuálnej aukčnej sieni. Najnižšie ceny ponúkla spoločnosť, ktorá dodá mestu obe komodity, multifunkčné zariadenie aj počítač. Úspora pri tomto obstarávaní sa pohybuje v desiatkach eur (viac ako 5% pri každom z produktov). Pri obstarávaniach väčšieho objemu očakáva mesto väčšiu úsporu prostriedkov, pri niektorých produktoch a službách to ide až do stovky eur.

Mesto môže ďalej nakladať s verejnými financiami omnoho transparentnejšie a efektívnejšie ako doteraz. „Je to dobrá vec a už teraz mám predstavu, ako bude e-aukcie mesto využívať. Počas prvej elektronickej aukcie sme s poslancami diskutovali o možnosti využívať ich nielen pri nákupe, ale aj pri predaji mestského majetku. Táto myšlienka všetkých oslovila,“ dodal primátor Slezák. Okrem Stupavy sa môžu od septembra tešiť z novej služby aj Banská Štiavnica, Fiľakovo a obec Šenkvice.

E-aukcie sú jedným zo základných štyroch pilierov Digitálneho mesta® spoločnosti DATALAN, do ktorých patrí aj samosprávami obľúbený modul Digitálne zastupiteľstvo, Elektronické formuláre či Povinné zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok. Služba od spoločnosti DATALAN nie je finančne ani logisticky náročná, ide o jednoduchý prenájom softvéru. V blízkej budúcnosti DATALAN plánuje zaviesť aj modul s názvom Životné situácie, ktorý bude slúžiť občanom na elektronickú komunikáciu so samosprávami v prípade svadby, narodení dieťaťa, zmeny bydliska, či mnohých iných situácií. Moduly je možné prenajať si komplexne aj jednotlivo na neurčitý čas, podľa individuálnych potrieb danej samosprávy. Prenájom nie je časovo, finančne ani technologicky náročný.

Projekt Digitálne mesto® získal dve ocenenia ITAPA 2009, víťazstvo v kategórii „Najlepšia prípadová štúdia“ za Digitálne zastupiteľstvo v Košiciach a čestné uznanie v kategórii „Zlepšovanie procesov“ za Digitálne zastupiteľstvo a Manažment aktivít v meste Martin. Okrem toho získal aj ocenenie Zlatý erb v kategórii „Najlepšia elektronická služba samospráv“ za digitalizáciu zasadania mestského zastupiteľstva v meste Martin.

Viac informácií o elektronických aukciách, ako aj o ďalších moduloch Digitálneho mesta® sa predstavitelia miest a obcí dozvedia na konferencii DATALAN Digitálne mesto, ktorá sa uskutoční už 12.októbra 2011 vo Vyhniach.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM