Webnoviny - Svet

STV a SRo pripravili špeciálne vysielanie ku krajským voľbám

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Verejnoprávne médiá nemusia podľa zákona poskytnúť svoje vysielanie pre kampaň k voľbám do orgánov samosprávnych krajov. Zákon o tom nehovorí. Slovenská televízia (STV) napriek tomu „vzhľadom na význam volieb do orgánov samosprávnych krajov rozhodla vyčleniť vo vysielaní priestor aj na predstavenie kandidátov a ich programov“, informovala agentúru SITA hovorkyňa STV Želmíra Blašková. Slovenský rozhlas (SRo) nevyčlení priestor pre kandidátov, ani komerčný, bude však informovať o krajských voľbách, ich význame a ďalších súvisiacich témach, akými sú napríklad zdravotníctvo, sociálne veci a doprava, uviedla pre agentúru SITA Alexandra Štullerová-Koreňová z oddelenia pre styk s verejnosťou SRo. Poslucháč dostane informácie, ktoré potrebuje pri svojom voličskom rozhodovaní sa. V priebehu ôsmich týždňov – až do druhého kola volieb, odvysiela rozhlas viac ako 100 príspevkov, besied, volebných štúdií.

STV začne vysielanie k v poradí tretím voľbám v tomto roku, po prezidentských a do Európskeho parlamentu, v pondelok 26. októbra diskusnou reláciou. Ako informovala hovorkyňa STV Blašková, diskusia bude mať charakter kompletného informačného servisu pre divákov o voľbách do orgánov samosprávnych krajov. Od stredy 28. októbra bude televízia vysielať Volebné štúdiá, v ktorých sa predstavia kandidáti na predsedov jednotlivých samosprávnych krajov – Bratislavského (28.10.), Banskobystrického (29.10.), Košického (30.10.), Nitrianskeho (2.11.), Trenčianskeho (3.11.), Prešovského (4.11.), Žilinského (5.11.) a Trnavského (6.11.). Volebné štúdiá sa budú vysielať ako špeciálne vydania relácie Regionálny denník STV z Bratislavy, Košíc a Banskej Bystrice na Dvojke – v premiére od 16:35 do 17:15 a v repríze od 21:55 do 22:25. Televízia ďalej pripravuje na Jednotke dve vydania relácie Mimoriadne správy počas volebného dňa (14.11.) a deň po voľbách (15.11.). Divákov bude informovať o priebehu a výsledkoch volieb aj vo Volebnom štúdiu a v špeciálnom vydaní relácie O 5 minút 12.

Slovenský rozhlas začal vysielanie k voľbám do vyšších územných celkov (VÚC) na Rádiu Regina 5. októbra. Práve na tomto okruhu sústredí väčšinu informácií k voľbám. Na Rádiu Slovensko sa im venuje od pondelka 12. októbra. Rozhlas informuje ako a o čom rozhoduje krajská samospráva. Sleduje oblasti: zdravotníctva, školstva, sociálnych vecí, dopravy či rozpočtu. Vo vysielaní odpovedá na otázky prečo ísť voliť a ako voliť. V spravodajských a publicistických príspevkoch, besedách s odborníkmi a rozhovoroch postupne zhodnotí konkrétne výsledky samospráv v jednotlivých oblastiach, o ktoré sa starajú. Poskytne tiež údaje o tom, kto kandiduje. Aktuálne informácie prinesie v deň volieb a po vyhlásení výsledkov.

Volebná kampaň ku krajským voľbám sa podľa zákona začne 28. októbra o 7:00, teda 17 dní pred voľbami a skončí sa 48 hodín pred začiatkom volieb – 12. novembra o 7:00. Zákon upravuje len jej priebeh v obciach, ktoré na kampaň vyhradili začiatkom októbra plochu na vylepovanie plagátov. Všetci kandidáti a kandidujúce politické subjekty by mali dostať rovnaký priestor. Voľby poslancov samosprávnych krajov a ich predsedov budú v sobotu 14. novembra od 7:00 do 22:00. V krajoch, kde nezvolia predsedu, bude druhé kolo 28. novembra. Voľby 2. júla vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška a zároveň vyzval občanov na väčšiu účasť než pri predchádzajúcich dvoch hlasovaniach. Pripomenul, že presun kompetencií zo štátu na samosprávu pokročil a kraje disponujú rozsiahlymi právami a miliardami eur. Preto by ľudia mali prísť rozhodnúť, kto bude ovplyvňovať život v ich regióne. Doteraz bol o regionálne voľby veľmi malý záujem.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM