Webnoviny - Svet

Su Ťij by mohli prepustiť v novembri

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

RANGÚN 25. januára (WEBNOVINY) – Barmská (mjanmarská) vojenská junta údajne uvažuje o prepustení zadržiavanej prodemokratickej líderky Aun San Su Ťij. Podľa britskej BBC, ktorá sa odvoláva na barmské zdroje, by sa tak mohlo stať už tento rok v novembri, kedy by jej mal skončiť aktuálny trest domáceho väzenia. Su Ťij predĺžili domáce väzenie o 18 mesiacov minulý august po tom, ako prijala nepovolenú návštevu. Informáciu, ktorú údajne zverejnil barmský minister vnútra Maung Oo pred štyrmi dňami počas mítingu na vidieku, nevedel potvrdiť ani jej právnik Kji Win.

Zvesti o prepustení laureátky Nobelovej ceny mieru kolovali médiami už niekoľkokrát. V tomto prípade však prvýkrát barmský líder stanovil konkrétny časový termín jej oslobodenia.

Barmský Najvyšší súd v týchto dňoch preveruje odvolanie voči rozsudku predlžujúcemu domáce väzenie opozičnej líderke Su Ťij o ďalších 18 mesiacov. Jej právnici argumentovali tým, že rozsudok je protizákonný, pretože sa opiera o ustanovenia dnes už neplatnej ústavy z roku 1974. Odvolanie podala aj prokuratúra, ktorá naopak tvrdí, že trest je príliš mierny.

Barmskí sudcovia predĺžili 64-ročnej Su Ťij domáce väzenie, v ktorom strávila 14 z posledných 20 rokov, za údajné porušenie podmienok predošlej domácej väzby. Mala sa ho dopustiť zatajením nepovolenej návštevy v máji, keď do jej domu priplával nepozvaný Američan. Výsledky parlamentných volieb v roku 1990, v ktorých presvedčivo zvíťazila opozičná NDL pod vedením Su Ťij, junta odmietla uznať.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM