Webnoviny - Svet

Súd rieši odvolanie sa Františka Mojžiša z Drukosu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Najvyšší súd začal rozhodovať o odvolaní bývalého šéfa nebankovej spoločnosti Drukos Františka Mojžiša proti rozsudku, ktorým mu vymerali 8,5 roka za podvod na vkladateľoch peňazí.

Špecializovaný súd vyniesol neprávoplatný verdikt 3. mája 2011, podľa neho si mal obžalovaný odpykať trest v prvej nápravno-výchovnej skupine.

František Mojžiš v odvolaní argumentoval aj tým, že bol štatutárom kolektívneho orgánu, namietal aj proti tomu, že sa Drukos nemohol zúčastniť privatizácie Slovenskej sporiteľne.

Spoločnosť podľa neho bola výnosná, mohla vyplácať vklady, situácia sa údajne zmenila po mediálnom útoku. Verejné zasadnutie žiadal jedným podaním odročiť s tým, že by vedel dať vypracovať nový znalecký posudok, čo by trvalo asi tri mesiace.

Peniaze od ľudí vylákali reklamou

Údajne na to zadovážil aj peniaze. V minulosti prezentoval súdu nedostatok peňazí, čo na začiatku procesu spôsobilo aj jeho ťažkosti so zabezpečením obhajcu.

Podľa obžaloby František Mojžiš ako konateľ obchodnej spoločnosti Drukos spôsobil 1367 ľuďom, s ktorými boli uzatvárané zmluvy o pôžičke, celkovú škodu za 7,89 milióna eur (237,74 milióna korún), a to v období od 1. januára 1999 do 31. decembra 1999. Peniaze boli využité na vyplatenie predchádzajúcich vkladateľov a krytie režijných nákladov spoločnosti.

V druhom prípade z obžaloby ako predseda predstavenstva BDV družstva a generálny riaditeľ akciovky Drukos od 1. januára 2000 do 24. februára 2002 spôsobil 23 834 ľuďom škodu 123,81 milióna eur (3,73 miliardy korún).

K vylákaniu peňazí malo dôjsť na základe reklamy, spoločnosť bola prezentovaná ako dynamická a prosperujúca. František Mojžiš na súde viackrát zopakoval, že Drukos dobre fungoval, veci sa vraj zmenili po tom, ako sa on postavil tomu, čo nazýva zlom.

Mojžiš sa vraj postavil mafii

To bolo v roku 1997, keď sa podľa svojich starších tvrdení postavil mafii, vtedy, keď podľa neho organizovaný zločin prerástol so štátnou mocou. „Moju činnosť treba hodnotiť od roku 1997, pretože vtedy sa to všetko začalo, po jednej bezsennej noci, keď ma navštívili vydierači,“ tvrdil.

Zlo prehralo voľby, „prišli o moc, prišli o prachy, a tak sa mi pomstili a pomstievajú dodnes,“ vyhlásil na začiatku procesu bývalý šéf Drukosu. Aj napriek tomu by sa „zlu“ postavil znova. „Nie preto, že to potrebuje táto krajina, ale že to chce ten hore, najvyšší…,“ povedal po vynesení prvostupňového neprávoplatného rozsudku František M.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM