Webnoviny - Svet

Súd rozhodol v prospech aktivistu proti pezinskej skládke

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Jaroslav Pavlovič, jeden z kľúčových bojovníkov proti pezinskej skládke, vyhral spor s bývalým zamestnávateľom.

„Okresný súd Bratislava I v stredu 11. apríla rozhodol, že ďalší pokus Slovenskej stavebnej inšpekcie (SSI) skončiť štátnozamestnanecký pomer s Jaroslavom Pavlovičom je neplatný,“ agentúru SITA o tom informovalo združenie VIA IURIS, ktoré aktivistovi zabezpečovalo právne služby.

Jaroslav Pavlovič dlhodobo bojuje proti pezinskej skládke. Zrušenie svojho štátnozamestna­neckého miesta považuje za priamy dôsledok tejto svojej angažovanosti.

„SSI sa mu pokúsila už v roku 2007 neplatne zrušiť pracovné miesto, o čom sa dozvedel deň pred skončením pracovného pomeru. Následne mu ochranka zabránila vstúpiť na pracovisko,“ priblížila prípad VIA IURIS.

Najvyšší súd skonštatoval v prípade neprávosť

Ako uvádza združenie, „Najvyšší súd SR v rozsudku z októbra 2010 skonštatoval, že štátnozamestnanecký pomer Pavloviča bol ukončený nezákonne, stále trvá a vrátil vec na ďalšie konanie SSI. Hlavnou právnou chybou rozhodnutia SSI vtedy bolo, že rozhodnutie bolo vydané o deň skôr, ako sa začalo konanie, ktorého výsledkom malo byť rozhodnutie“.

„Na osobnom pohovore, počas ktorého mi oznámili zrušenie môjho miesta, sa zúčastnili práve ľudia z ministerstva výstavby (Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR), voči ktorým som dal právne podania týkajúce sa rozhodnutí o skládke“, cituje Jaroslava Pavloviča tlačová správa VIA IURIS.

„Takéhoto konania sa však podľa zákona ministerskí úradníci zúčastniť nemali. Neštandardné bolo aj to, že ministerstvo výstavby zrušilo práve pracovné miesto, ktoré vykonával aj J. Pavlovič. V iných prípadoch sa určenie konkrétneho miesta ponecháva na vedúcom služobného úradu,“ konštatuje združenie.

Dodáva, že stredajší rozsudok Okresného súdu Bratislava I vyhovel žalobe Jaroslava Pavloviča v tom, že SSI opätovne pochybila a konštatoval, že výpoveď je neplatná.

Po piatich rokoch sa aktivista dočkal

VIA IURIS v tlačovej správe pripomína, že po rozsudku Najvyššieho súdu SR v roku 2010 sa SSI opätovne pokúsila ukončiť štátnozamestnanecký pomer Pavloviča výpoveďou.

„Ešte predtým mu formálne ponúkla pracovné miesto na šesť mesiacov, ktoré vzhľadom na inú ponuku trvalého pracovného miesta neprijal. Malo nasledovať rozhodnutie o skončení štátnozamestna­neckého pomeru, avšak SSI sa rozhodla ísť inou právnou cestou a dať mu výpoveď.“ Rozsudok Okresného súdu Bratislava I z 11. apríla však znamená, že štátnozamestnanecký pomer Jaroslava Pavloviča stále trvá.

„Slovenskej stavebnej inšpekcii sa za takmer päť rokov nepodarilo zákonným spôsobom dosiahnuť svoj zámer – ukončiť pomer so zamestnancom, ktorému zrušili miesto zrejme pre jeho občianske aktivity,“ uviedla Zuzana Čaputová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS, ktorá Jaroslava Pavloviča v spore zastupovala.

VIA IURIS je občianske združenie, ktoré od roku 1993 pomáha ľuďom obhajovať svoje práva a zúčastňovať sa na rozhodovaní o veciach verejných. Viac o ňom možno nájsť na webstránke – http://www.viaiuris.sk.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM