Webnoviny - Svet

Súd rozväzuje ruky lobistom, Obama protestuje

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA, AP

WASHINGTON 23. januára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v sobotu pomerne tvrdo skritizoval najnovšie rozhodnutie Najvyššieho súdu týkajúce sa financovania volebných kampaní. Verdikt, ktorý sudcovia prijali vo štvrtok pomerom hlasov 5 ku 4, mení doteraz platný 63 rokov starý zákon, podľa ktorého súkromné firmy nemohli používať svoje vlastné zdroje na financovanie volebných kampaní. Najvyšší súd však tvrdí, že je to v rozpore s americkou ústavou, ktorá garantuje rovnosť pred zákonom.

„Toto rozhodnutie otvára dvere prílivu neobmedzeného množstva záujmových peňazí do našej demokracie,“ vyhlásil Obama počas pravidelného sobotného príhovoru k národu, ktorý prenášal rozhlas a vysielal sa aj na internete. „Dáva nové páky záujmovým lobistom, aby míňali milióny na reklamu a aby ovplyvňovali zvolených zástupcov v ich hlasovaní – alebo aby ich trestali, ak tak neurobia,“ myslí si šéf Bieleho domu.

Rozhodnutie súdu podľa pozorovateľov ohrozuje aj presadenie veľkej časti Obamovej domácej politickej agendy. Podľa samotného prezidenta sa to bude týkať energetickej nezávislosti, ochrany pacientov pred poisťovacími spoločnosťami, boji proti daňovým únikom a finančnej reformy. „Nepotrebujeme dávať ešte väčší hlas mocným záujmom, ktoré už teraz prekrikujú hlasy bežných Američanov,“ zdôvodnil prezident.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM