Webnoviny - Svet

Súd s Ukrajincom Volodymyrom Y. znovu odročili

WEBNOVINY.SK

Ilustračné fotoFoto: BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Opätovný súdny proces s ukrajinsko-slovenskou skupinou Volodymyra Y., ktorá podľa obžaloby zlikvidovala nepohodlných členov gangu, sa dnes nemohol rozbehnúť.

Na pojednávanie Krajského súdu v Bratislave neprišli obhajcovia obžalovaného Eduarda V., ktorí sa ospravedlnili. Volodymyr Y. zároveň podal námietku zaujatosti voči senátu ako aj sťažnosť na predsedníčku Krajského súdu v Bratislave. Žiada, aby prípad odovzdali inému krajskému súdu.

Pojednávanie odročili na neurčito, senát najprv rozhodne o námietke zaujatosti, pričom proti jeho rozhodnutiu môže podať Volodymyr Y. sťažnosť. O tej by rozhodoval Najvyšší súd SR. Ten zároveň rozhodne, či prípad pridelia inému súdu.

Najvyšší súd v júni zrušil obžalovaným doživotné rozsudky. Dôvodom zrušenia doživotných rozsudkov v tejto kauze bolo zistenie odvolacieho senátu Najvyššieho súdu SR, že prvostupňový rozsudok sa opiera o nahrávky priestorových odpočúvaní, ktoré boli prvostupňovému súdu predložené zostrihané, procesne nepoužiteľné.

Volodymyrovi Y., Eduardovi V., Vasyľovi P. a Juryjovi R. vymeral neprávoplatné a dnes už zrušené tresty doživotia Krajský súd v Bratislave 27. februára 2009. Obžaloba im pripisovala vraždy štyroch Ukrajincov a jedného Slováka koncom 90. rokov.

Údajný boss ukrajinského podsvetia na Slovensku Išlo o členov ich skupiny, ktorí sa stali pre nich nepohodlní. Títo muži na čele s Jevgenijom K. mali na starosti vyberanie výpalného. Do sporu s členmi skupiny Volodymyra Y. sa údajne dostali vtedy, keď chceli prevziať niektoré aktivity. Okrem iného členom gangu súd kladie za vinu nedovolenú výrobu a obchodovanie s drogami, nedovolené ozbrojovanie, falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny. Súdny spis, ktorý zachytáva trestnú činnosť gangu Volodymyra Y., obsahuje 16 zväzkov a takmer 4 000 strán.

Podľa trestného senátu, ktorý vtedy rozhodoval, bol organizátorom skupiny Volodymyr Y. Súd sa opieral o výpovede svedkov, poukázal hlavne na výpoveď svedka Viktora P., ktorý opísal ich činnosť. Podľa neho sa Volodymyr Y. na Slovensku zaoberal okrem iného vydieraním a mal pod sebou tri skupiny, ktoré riadil spoluobžalovaný Vasyľ P. a patrili do nich Eduard V., Juryj R. či odsúdený Litovčan známy z vraždy v Charlies Pube Orestas Buklis. Súd sa počas pojednávaní opieral o rozsiahle súdnoznalecké dokazovanie a tiež o výpovede utajených svedkov či agentov.

Bratislavská krajská prokuratúra obžalovala štvoricu z viacnásobnej vraždy členov gangu v decembri 2005. Dve telá sa našli náhodne, pár týždňov po vražde v Stupave, ďalšie objavili až po piatich rokoch po výpovedi utajeného svedka v Jablonici.

Štvoricu obžalovaných v súčasnosti súdia aj v prípade vraždy ďalších dvoch členov skupiny, o ktorých likvidácii podľa obžaloby rozhodol Volodymyr Y. ako riadiaci člen gangu. Vasyľ P. a Juryj R. 6. novembra 1999 na parkovisku v blízkosti reštaurácie Aušpic v Bratislave podľa prokuratúry vyvolali slovnú roztržku so Sergejom Ch. a usmrtili ho strelou do hlavy. Potom ho previezli do bytu na Dudvážskej ulici v Bratislave, kde majiteľka bytu našla mŕtvolu zabalenú v plachte a deke. V druhom prípade Vasyľ P. a Eduard V. po dohovore s Volodymyrom Y. v novembri 2001 podľa obžaloby previezli Petra G. do bratislavskej záhradkárskej oblasti zvanej Pri seči. Peter G. bol údajne zastrelený staršou poľovníckou zbraňou. Mŕtvola sa dodnes nenašla. Obžalovaní spáchanie všetkých skutkov odmietajú.

Volodymyr Y. figuroval aj v menšom prípade trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, ktorý súvisí s kradnutými autami. V tom mu už právoplatne potvrdili štvorročný trest, ktorý si odpykal už počas väzby

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM