Webnoviny - Svet

Súd už dostal posudok o nehode moderátora Žitného

WEBNOVINY.SK

Zákonný sudca vytýčil termín hlavného pojednávania o dopravnej nehode bývalého moderátora Rastislava Žitného na 20. júna.Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Okresný súd v Malackách už má súdnoznalecký posudok v prípade nehody bývalého moderáratora Rastislava Žitného, ktorý sudca uznesením z decembra minulého roka nariadil vypracovať. Ako informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak, súdnoznalecký posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilina bol na súd doručený 28. apríla. Pôvodne mal ústav dodať posudok do 11. apríla, ale pred skončením lehoty požiadal o jej predĺženie, čomu súd vyhovel. Nový termín stanovil na 30. apríla, čo ústav dodržal. „S posudkom sa teraz musia oboznámiť všetci účastníci konania,“ dodal Adamčiak. Zákonný sudca vytýčil termín hlavného pojednávania na 20. júna o 9:00.

Pri autonehode zomrel päťročný chlapec

Senát Krajského súdu v Bratislave 21. októbra 2010 na neverejnom zasadnutí o odvolaniach zrušil rozsudok, ktorým Okresný súd v Malackách 7. júna odsúdil bývalého televízneho moderátora na dva a pol roka nepodmienečne. Súd ho vtedy uznal za vinného zo smrti päťročného Tomáška Žilavého pri autonehode v júli 2008 za Rohožníkom, ale verdikt nenadobudol právoplatnosť a teraz sa prípad vráti prvostupňovému súdu, aby opätovne konal a rozhodol. „Dôvodom rozhodnutia odvolacieho súdu je, že zistil vo veci procesné pochybenia. Odvolací súd taktiež považuje za potrebné zopakovať súdom 1. stupňa niektoré vykonané dôkazy, ako aj potrebu vykonania ďalších dôkazov,“ uviedol vtedy hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Žitný pôvodne dostal trestným rozkazom rovnako dva a pol roka väzenia a zákaz činnosti vedenia vozidla na päť rokov. Jeho obhajca však proti rozhodnutiu podal odpor, sudca preto nariadil pojednávanie. K dnešnému verdiktu sa obhajca presnejšie vyjadrí až po jeho doručení v písomnej podobe, z ktorej bude podľa neho jasné, či súd vyslovil aj právny názor alebo prípad iba vrátil prvostupňovému súdu. „My sa stále domáhame, aby vec bola riadne objasnená dôkazmi,“ povedal obhajca Ladislav Kuruc. Právny zástupca poškodených Adrián Kucek sa vyjadrí až po doručení dnešného rozhodnutia.

Žitný pri nehode v júli 2008 za Rohožníkom, pri ktorej zomrel päťročný chlapec, prekročil maximálnu povolenú rýchlosť. Počas pojednávania v apríli to potvrdili súdni znalci. Podľa znaleckého posudku Antona Guštaru išiel bývalý moderátor na svojom Audi pred nehodou rýchlosťou 142 km/h, podľa znalca obhajoby Jána Borloka 121 km/h. Zákruta, v ktorej sa nehoda stala, sa podľa prvého znalca dala teoreticky prejsť v rýchlosti 124 km/h, podľa druhého v rýchlosti 126 km/h. Riaditeľ Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline Gustáv Kasanický potvrdil, že oba posudky považuje z pohľadu metodiky meraní za prijateľné. Posudok znalca Borloka však podľa neho nie je komplexný a rýchlosť pri nehode mohla byť o niečo vyššia. V rámci intervalu 115 až 127 km/h, ktorý Borlok uviedol, by Kasanický posunul hornú hranicu rýchlosti na 130 km/h. Znalci rozdielnosť rýchlosti odôvodnili odchýlkami v spomalení, ktoré udávali do vzorcov a ďalšími technickými detailmi. Znalec prokuratúry Guštara spresnil, že podľa jeho prepočtov Žitný do dieťaťa narazil v rýchlosti 103 km/h a do stromu narazilo vozidlo v rýchlosti 78 km/h. Borlok rýchlosť nárazu do cyklistov neuvádza, do stromu podľa neho audi narazilo v rýchlosti 73 km/h. Obaja znalci sa zhodli, že príčinou nehody bola neprimeraná rýchlosť. Guštara si myslí, že obžalovaný by pre vysokú rýchlosť havaroval tak či tak, aj keby v zákrute nešli cyklisti. Skupinka na bicykloch podľa neho neporušila dopravné predpisy, šla technicky správne asi meter od kraja cesty. Zabrániť nehode pre krátkosť času cyklisti nemohli, vyjadril sa Guštara. Brzdná dráha auta dosiahla 56,3 metra, okrem protiblokovacieho systému ABS, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies v prípade brzdenia, stopy na ceste poukazujú aj na reakciu elektronického stabilizačného systému ESP, ktorý predchádza šmyku vozidla.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM