Webnoviny - Svet

Sudcom Štefankom sa bude zrejme zaoberať ústavnoprávny výbor

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Sudca najvyššieho súdu Jozef Štefanko osem mesiacov nerozhodoval, pričom predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin s tým nič neurobil, to samo o sebe svedčí o tom, že niečo na najvyššom súde nie je v poriadku.

Reagovala tak v utorok na tlačovej besede bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) na pondelkový rozhovor sudcu Štefanka pre Hospodárske noviny.

„Napísala som list predsedovi ústavnoprávneho výboru, aby sa touto situáciou zaoberal aj ústavnoprávny výbor, a aby pozval na rokovanie výboru aj ministra spravodlivosti Borca, predsedu najvyššieho súdu Harabina, špeciálneho prokurátora, ktorý sa vecou zaoberá, ale aj Štefanka, ktorý dal rozhovor pre Hospodárske noviny.“

Kritika Najvyššieho súdu SR

Štefanko v rozhovore kritizoval pomery na najvyššom súde, účelové zmeny senátov súdu a ovplyvňovanie rozhodovania.

„Štefanko hovorí veľmi jasne, že je to tak, hovorí to so samozrejmosťou ako keď človek dýcha vzduch,“ uviedla Žitňanská na margo tvrdení sudcu Štefanka. Taktiež vyzýva ministra spravodlivosti Tomáša Borca, aby sa vyjadril, čo chce spraviť, aby sa pomery v justícii zmenili k lepšiemu. Je podľa nej namieste, aby sa vyjadril napríklad k disciplinárnym konaniam, ktoré boli podané na Ústavný súd, ešte počas jej ministrovania.

„Smer má tri možnosti. Môže pokračovať v reformách, môže priniesť novú koncepciu, alebo nemusí robiť nič. To sa deje doteraz. Pre mňa nerobiť nič znamená tichý, ale legitimizovaný návrat k harabinizmu do slovenskej justície. To je neprijateľné,“ apelovala Žitňanská.

Štefanko spomenul v rozhovore aj kauzu Lemikon. Žitňanská v tejto súvislosti pripomenula, že 5-členný senát, ktorý prípad pojednával, bol menený, postupne boli vymenení traja sudcovia. „Ústavný súd rozhodol, že zmeny neboli v súlade so zákonom a ja som podala disciplinárny návrh na predsedu najvyššieho súdu (…) A teraz sa dozvedáme, že tieto zmeny mohli mať aj iné pozadie a mohli byť účelové,“ uviedla Žutňanská. Podľa nej už len táto skutočnosť vzbudzuje pochybnosti o dianí na najvyšoom súde, o konaní najvyššej súdnej inštancie. Aj preto je nutné, aby sa touto vecou zaoberala národná rada. Štefanko v rozhovore pre Hospodárske noviny naznačil, že štát vyplatil cyperskej schránkovej spoločnosti Lemikon 16 miliónov eur v kauze Tipos s požehnaním najvyššieho súdu.

Sudca Štefanko tvrdenia neoprel o dôkazy, povedal ministerstvo

Ministerstvo spravodlivosti nemá informácie o tom, že by sudca svoje tvrdenia o účelových presunoch sudcov medzi senátmi, manipulácii so spismi či o ovplyvňovaní rozhodovacej činnosti a korupcii súdu podložil konkrétnymi informáciami, prípadne že by poskytol príslušným orgánom dôkazy, informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.

Pretože Štefankove tvrdenia sú veľmi závažné, ministerstvo spravodlivosti konzultovalo prípad s Úradom špeciálnej prokuratúry, uviedla.

Podľa informácií od špeciálneho prokurátora uverejnené výroky preverí Úrad boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru SR, ktorý v najbližšom čase predvolá Štefanka a rozhodne o ďalšom postupe. Ministerstvo spravodlivosti oceňuje aktivitu Úradu špeciálnej prokuratúry a do práce orgánov činných v trestnom konaní nebude zasahovať mediálnymi vyhláseniami ani tlačovými konferenciami, ozrejmila stanovisko ministerstva Zlatohlávková.

Na margo disciplinárnych konaní hovorkyňa uviedla, že podozrenia z nezákonných zásahov do rozvrhu práce, respektíve z nezákonných zmien v zložení senátov sú predmetom doposiaľ nerozhodnutých disciplinárnych návrhov voči predsedovi Najvyššieho súdu SR. Dodala, že ak ministerstvo spravodlivosti bude disponovať konkrétnymi faktami, ktoré by odôvodňovali podozrenia z trestnej činnosti alebo by zakladali dôvody na začatie disciplinárneho stíhania, minister spravodlivosti bude konať v súlade so zákonom bez ohľadu na to, o aký súd, respektíve sudcu pôjde.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM