Webnoviny - Svet

Sudcovia chcú diskutovať s Petríkovou a Harabinom verejne

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Signatári výzvy skupiny sudcov za zmenu pomerov v justícii a vyhlásenia Päť viet sú pripravení prijať ponuku na rokovanie od predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady Štefana Harabina a ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej. Diskusia má byť podľa nich verejná. „Navrhujeme preto dialóg za okrúhlym stolom aj v prítomnosti médií, pretože takáto diskusia bude transparentná aj pre verejnosť a naše prípadné dohody do budúcna budú mať verejnú záväznosť,“ uvádzajú v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA sudkyňa Katarína Javorčíková. Za vhodnú formu považujú napríklad diskusiu na pôde Najvyššieho súdu SR za prítomnosti médií, ktorú by moderovala nezainteresovaná všeobecne uznávaná osobnosť v právnickom prostredí. „Za takú považujeme napríklad profesorku Alexandru Krskovú z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity,“ uviedli v stanovisku.

Trojica zástupcov nespokojných sudcov mala vo štvrtok tlačovú besedu, na ktorej predstavili dokumenty nespokojných sudcov. Dovedna 86 sudcov podpísalo výzvu, ktorou hľadajú podporu snahe zmeniť existujúce pomery. Okrem toho 105 sudcov sa stalo signatármi aktivity Päť viet, ktorou upozorňujú na atmosféru strachu v súdnictve a nabádajú na diskusiu o justícii.

Svojou výzvou apelujú na sudcovský stav, verejnosť, politikov, mimovládne organizácie, médiá, orgány Európskej únie a medzinárodnú sudcovskú organizácii UIM. Vo výzve uvádzajú, že prioritou je preniesť rozhodovanie o dočasnom pozastavení výkonu funkcie sudcu z ministra spravodlivosti a Súdnej rady SR na disciplinárny súd. Ďalej chcú zosúladiť Zákon o sudcoch a prísediacich s Ústavou SR tak, že disciplinárne opatrenia odvolania z funkcie sudcu bude možné uložiť len za závažné disciplinárne previnenia. Žiadajú aj zverejňovanie disciplinárnych rozhodnutí na internete. Do zákona chcú dostať tiež pravidlo, aby preloženie sudcu bolo možné len s jeho súhlasom, alebo ak nesúhlasí, tak za presne stanovených podmienok.

V Piatich vetách uvádzajú, že snahu kompetentných orgánov postihovať sudcov za verejne vyslovené názory na pomery v justícii považujú za ďalší zo signálov, ktorý ohrozuje slobodnú diskusiu o stave slovenského súdnictva. „V takomto prostredí sa nám pracuje zle a preukázateľná rastúca nedôvera verejnosti voči justícii nás úprimne mrzí," uvádza sa v texte Päť viet. O príčinách tohto stavu treba podľa autorov textu slobodne diskutovať a „atmosféra strachu, v ktorej sudca nemôže vysloviť hoc aj kontroverzný a provokujúci názor, je odrazom neslobody ducha“. Ďalej upozorňujú, že mať slobodného ducha je nielen právom, ale aj povinnosťou sudcu a mať slobodného sudcu je právom občana.

Harabin vo štvrtok privítal otvorenú diskusiu v justícii, Petríková pozvala sudcov na dialóg.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM