Súhrn 20. kola futbalovej Corgoň ligy

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 20. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2009/2010:

FC Nitra – Dukla Banská Bystrica 0:0 ŽK: 45. Poljovka, 86. V. Gajdoš (obaja B. Bystrica), rozhodovali: Kružliak – Chládek, Ružbarský, 1112 divákov

Zostavy: Nitra: Hroššo – Kaspřák, Martin Tóth, M. Kolmokov, Burák (77. S. Bališ) – Šimončič, I. Hodúr, Kóňa – Matúš Mikuš, Rák (77. Ľ. Kolár) – R. Valenta (89. Šimonek) B. Bystrica: Boroš – Turňa, Adámik, Poljovka, Savič – M. Pančík ml., Seye, Pleva, T. Hučko – Michal Ďuriš (90. Uškovič), Pich (65. V. Gajdoš)

Úvodných dvadsať minút prvého jarného kola sa nieslo v znamení medzišestnástkového futbalu. V 26. min zahodil prvú vyloženú šancu domácich Martin Tóth, ktorú mu pripravil z rohového kopu Matúš Mikuš. V 40. min Hučko strieľal z 30 metrov, ale Hroššo bez problémov situáciu kontroloval. Po zákroku Poljovku v 42. min faulovaný Mikuš zo štandardky odcentroval, no Šimončič hlavičkoval iba tesne nad bránku hostí. Neatraktívny prvý polčas sa skončil bezgólovou remízou.

Po zmene strán začala Nitra aktívnejšie. V 56. min pálil Mikuš z priameho kopu, ale jeho dobre umiestnenú strelu Boroš kryl. Talentovaný Mikuš sa v 67. min pokúšal vysunúť Ráka v šestnástke, kapitán Nitry však loptu už nedokázal spracovať. V 74. min hosťujúci Savič prudkým centrom z ľavej strany našiel voľného Pančíka, ten placírkou umiestnil strelu na brankára, ale Hroššo reflexívne vyrazil loptu nad brvno. Seye v 79. min svoj pokus namieril k žŕdke, domáci brankár však neinkasoval. Pod Zoborom sa napokon zrodila bezgólová remíza.

Hlasy: Ivan Galád (tréner Nitry): "Chceli sme vstúpiť do jarnej časti víťazstvom. Hrali sme so silným súperom, ale trúfali sme si. Chýbala nám futbalová ľahkosť. Remíza je síce spravodlivá, ale nie som s ňou spokojný. Som však spokojný s výkonom hráčov. Žiaľ, dnes nám chýbalo viac

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): „Myslím si, že ako prvý zápas jarnej časti splnil tento duel očakávania. Hralo sa na dosť ťažkom teréne. Bolo to veľmi slušné stretnutie. Ak tak budeme pokračovať, budú aj lepšie výsledky. V druhom polčase sme mali bližšie k víťazstvu, ale bod z Nitry je dobrý.“

MFK Košice – MFK Petržalka 1:0 (1:0) Gól: 15. Djokovič, ŽK: 10. J. Novák, 86. Hovančík, 90. Megias, 90.+ Kolbas – 7. Mitrovič, 44. Hílek, 87. Šedivý, rozhodovali: Hracho – R. Sluk, Lieskovský, 450 divákov

Zostavy: Košice: Fernando López – Kolbas, Djokovič, R. Cicman, Hovančík – J. Novák (76. Juhar), K. Kuzma, Pérez Stoeten, Milinkovič (90. L. Janič) – Megias, Škutka (65. Vaščák)

Petržalka: D. Kiss – Čikoš, Šedivý, Mitrovič, Burza – Pavol Ďurica, F. Kiss (77. P. Sedlák), Hílek, P. Fieber ml. – Szarka, Dos Santos (63. Machovec)

Trojbodovým krokom vykročili Košičania na cestu k záchrane, keď doma zdolali Petržalku najtesnejším rozdielom. Už v 22. sekunde hosťujúci Pavoik Ďurica mieril medzi žrde, no Lópeza neprekvapil. Naopak prvá strela Košičanov medzi žrde skončila v sieti. Na Kolbasov rohový kop si najlepšie nabehol stoper Djokovič a hlavou otvoril skóre – 1:0. O štyri minúty neskôr sa vo vyloženej šanci ocitol Milinkovič, no sám pred Kissom zaváhal. V 20. min po druhom rohu Košíc Milinkovičou hlavičku odvracal od bránkovej čiary Burza. Až do polčasovej prestávky sa potom obe mužstvá na ťažkom teréne trápili a brankári sa príliš nezapotili.

Naopak, po zmene strán sa oba kolektívy predbiehali v zahadzovaní šancí. V 49. min Novákovu strelu Kiss vyrazil pred seba, Škutka však na odrazenú loptu nedosiahol. O tri minúty neskôr Megias z uhla namieril len do bočnej siete. Košičania mohli napokon doplatiť na nepremieňanie šancí, pretože Petržalka si v ďalšej štvrťhodine vypracovala päť tutoviek. Striedajúci Machovec z vnútra šestnástky mieril tesne vedľa, po ňom Fieberov krásny kop pristál na vzdialenejšej žrdi, ale lopta sa kotúľala pred bránkovú čiaru Košíc. Vzápätí Szarka vypálil nad a Fieberovu tečovanú strelu vytlačil López na roh. Po jeho zahratí Mitrovič vo vyloženej šanci nastrelil Cicmana. V 81. min sa konečne prebrali aj Košičania, Milinkovič však odrazenú loptu napálil len do hosťujúceho gólmana. V 84. min obecenstvo stíchlo, keď Djokovič v obrane pristavil loptu Fieberovu, ten išel sám na Lópeza, urobil mu kľučku, no košický brankár končekmi prstov vypichol loptu spod jeho nohy. Už v nadstavenom čase domáci Kuzma mohol prikrášliť výsledok, keď išiel sám na Kissa, ale petržalský gólman sa vyznamenal.

Hlasy: Goran Milojevič (tréner Košíc): „Nachádzame sa v ťažkej situácii, každý zápas je pre nás náročný. Tento sme zvládli, keď sa nám podarilo v prvom polčase streliť gól. Mohli sme pridať i ďalší, lebo sme boli lepším tímom. Po polčasovej prestávke nás Petržalka zatlačila na našu polovicu, hrala lepšie a mala i šance. Toto víťazstvo nám zdvihne sebavedomie do ďalšieho zápasu.“

Peter Fieber st. (tréner Petržalky): „Bol to ťažký zápas na náročnom teréne. V prvom polčase sme dostali gól, ktorý napokon rozhodol o osude stretnutia. Košičania boli lepší, no v druhom polčase sme si vypracovali tri, štyri vyložené šance. Žiaľ, nedokázali sme ich premeniť. Som spokojný s hrou, nie s výsledkom. Vyhral šťastnejší, nie lepší.“

ŠK Slovan Bratislava – DAC 1904 Dunajská Streda 2:0 (0:0) Góly: 56. Halenár, 66. Masaryk, ŽK: 51. Obžera, 64. Dobrotka – 21. Adiaba, 51. Vidakovič, 71. Sariyar, rozhodovali: Vnuk – Balko, Vorel, 3182 divákov

Zostavy: Slovan: Putnocký – Bagayoko, Saláta, Dosoudil, Dobrotka – Obžera (73. Štepanovský), Božič, Grendel, Slovák (86. Sylvestr) – Halenár (82. M. Kuzma), Masaryk

D. Streda: Szamotulski – Helísek (70. K. Németh), Adiaba, Marcin, Palla – Boya (49. Seelaus), Sariyar, Koejoe, Vidakovič – Wau, Bajevski (80. Zs. Németh)

V prvom polčase mal Slovan územnú prevahu, no jeho strelci sa predbiehali v zahadzovaní vyložených gólových príležitostí. V 10. min po Masarykovej akcii bez prípravy netrafil bránku Dunajskej Stredy Halenár. O desať minút neskôr Poliak Szamotulski vyboxoval priamy kop Slovana pred pokutové územie a Obžera poslal odrazenú loptu vysoko nad. Poľský gólman v službách „žlto-modrých“ vyrazil aj strelecký pokus Halenára z bezprostrednej blízkosti. Po polhodine hry sa osmelili aj hostia a pri strele Nyrona Waua sa vyznamenal brankár domácich Putnocký. Na druhej strane v 32. min Dosoudilovu hlavičku zastavil pohotový Helísek na bránkovej čiare. Veľmi blízko k úvodnému gólu bol Halenár v 35. min, keď Masaryk využil chybu hosťujúcej obrany a prihral mu loptu pred bránku, domáci kanonier sa však nepresadil. Táto šanca bola signálom k náporu „belasých“, z ktorého však už do konca prvého polčasu nevyťažili žiadnu vážnejšiu šancu.

Po zmene strán v 46. min Szamotulského neprekonal Grendel, skúsený Poliak zmaril jeho vyloženú šancu. Čo sa však nepodarilo Grendelovi v úvode druhého polčasu, dokázal o desať minút neskôr Halenár, ktorý z 20 metrov prestrelil brankára Dunajskej Stredy – 1:0. Druhý presný zásah pridal v 66. min Masaryk, ktorý využil hrubú chybu Adiabu a svoj samostatný nájazd s prehľadom premenil. Na druhej strane v 67. min Sariyarovu hlavičku vytlačil na rohový kop bravúrne Putnocký. Desať minút pred koncom duelu Štepanovský pred bránkou hostí nestihol prudkú Masarykovu prihrávku. Gólom sa neskončili ani ukážkové „nožničky“ Dobrotku v 83. min. O päť minút neskôr Szamotulski včas vybehol a obetavým zákrokom zmaril šancu Grendela, ktorého do sólového úniku poslal presnou prihrávkou Sylvestr. Aj preto sa už skóre tohto stretnutia nemenilo.

Hlasy: Štefan Horný (tréner Slovana): „Vedeli sme, že prvý zápas po zimnej príprave býva náročný. Bolo tomu tak aj v tomto prípade. V prvom polčase sme si vytvorili množstvo štandardných situácií, no nedali sme gól. Po zmene strán sme pokračovali v tlaku a dali sme prvý gól, čo bolo pre vývoj zápasu veľmi dôležité. Hostia mali jednu šancu, ktorú Wau nepremenil. Stretnutie nám ukázalo, že máme ešte čo zlepšovať, ale tri body zostali v správnych rukách. Boli sme v tomto stertnutí lepším mužstvom.“

Kurt Garger (tréner Dunajskej Stredy): „Samozrejme, že sme na Slovane očakávali veľmi ťažký zápas. Prvý polčas nás domáci ničím neprekvapili, vyvinuli veľký tlak, najmä od 25. min. Aj keď ich gólové šance sa zrodili po štandardných situáciách, gól sme našťastie nedostali. Naopak, my sme mohli Wauom skórovať, lenže brankár domácich jeho veľkú šancu zmaril. V druhej časti hry sme si v rozpätí desiatich minút dali v podstate sami dva góly. Na prvý ideálne Koejoe prihrával Halenárovi a druhý sme dostali po chybe našej obrany, ktorú Masaryk potrestal. Dnešný výkon chlapcov bol sľubný, ak zahráme takto aj v budúcnosti, môžeme súperov ešte prekvapiť.“

FC Spartak Trnava – 1. FC Tatran Prešov 2:0 (0:0) Góly: 57. Ľ. Bernáth, 78. Tiago Bernardini, ŽK: 38. Dokovič, 90. Doležaj (obaja Trnava), rozhodovali: Pavlík – D. Hrčka, Kubačka, 3415 divákov

Zostavy: Trnava: Slovenčiak – Jakubička, Doležaj, Tiago Bernardini, Ľ. Hanzel – Koro Kone (84. M. Guldan), Kopúnek, P. Ďuriš, Dokovič (46. M. Boháček) – Ľ. Bernáth, Štyvar (73. Gogolák)

Prešov: J. Diviš – Ščasný, Farbák, Čep, Josl (75. Pribula) – Papaj, Piter-Bučko, P. Katona, M. Ižvolt (86. Pavol Jurčo), M. Poliaček (65. Guba) – Mariano Bernardo

V dueli susedov v tabuľke sa napokon zrodilo víťazstvo Trnavy nad Prešovom. Zostava domácich „červeno-čiernych“ v porovnaní s jesennou časťou bola značne zmenená. Skúsený gólman Slovenčiak pozorným výkonom splnil očakávanie, z nemeckého Schalke 04 vrátivší sa Ľuboš Hanzel dobre plnil úlohy ľavého obrancu a na hrote ligovými skúsenosťami ostrieľaný Štyvar bol pre prešovský „betón“ nebezpečím. Od úvodu mali Trnavčania pod vedením nového hlavného kouča Milana Malatinského herne navrch, ale v rozhodujúcich okamihoch predviedli hráči veľa nepresností. Proti dobre pracujúcej prešovskej obrane sa duo útočníkov Štyvar – Bernáth ťažko presadzovalo. V 15. min pravačka Hanzela po dobrej spolupráci s Ďurišom prvýkrát v gólovej šanci dostala do pozornosti Ďiviša medzi žrďami. O minútu našiel center Dokoviča k zadnej žrdi Bernardiniho, no ten v dobrej pozícii minul cieľ. V 20. min sa osmelili aj Šarišania, keď ofsajdovú pascu využil Papaj, vyhral šprintérsky duel s Hanzelom, prihral Marianovi Bernardovi, ktorý bez prípravy trafil do dobre postaveného Slovenčiaka.

Po obrátke snaha Trnavčanov streliť gól narastala, no hostia v tesnom bránení domácich utočníkov sa snažili nebezpečenstvo odvrátiť. Hráči Spartaka roztlieskali domáce tribúny v 57. min, keď si Bernáth narazil loptu s Koro Konem, ktorého strelu brankár vyrazil a odrazenú loptu Bernáth tvrdou strelou napálil do siete – 1:0. Domáci boli naďalej pri chuti a dočkali sa aj druhého úspešného zásahu. V 78. min po rohovom kope Ďuriša najvyššie vyskočil Tiago Bernardini a loptu zasunul za chrbát Diviša – 2:0. Osem minút pred koncom stretnutia Hanzel loptu priťukol prsiami, Koro Kone posunul Ďurišovi, no ten trafil iba do Diviša. Vzápätí sa lopta dostala ku Kopúnkovi, ktorý rybičkou vrátil loptu do náručia prešovského brankára.

Hlasy: Milan Malatinský (tréner Trnavy): „V prvom polčase bola naša hra nesúrodá, viazla kombinácia, snaha skórovať vychádzala nazmar. To sa odzrkadlilo i v bezgólovom stave. Cez prestávku som hráčom dohovoril, aby hrali s väčším dôrazom, čo sa následne na trávniku prejavilo v hernom prejave i v streleckej efektivite. Výsledkom boli dva góly v súperovej sieti a zaslúžené víťazstvo.“

Roman Pivarník (tréner Prešova): „Do Trnavy sme prišli s cieľom zvládnuť zápas a pri troche šťastia aj bodovať. Vedeli sme, že v domácom prostredí hrá Spartak dobre. Videl som ich hrať v generálke s Jihlavou, mužstvo som sa snažil zodpovedne pripraviť. Prvý polčas nám vychádzal podľa predstáv, žiaľ, pohľadné akcie sme nedotiahli do víťazného konca. Držali sme Trnavu na dištanc, nepúšťali sme ich do ničoho. Po obrátke bola škoda, že sme viac nezvýšili aktivitu. Naopak, dostali sme po chybe gól, ktorý v ďalšej časti ovplyvnil náš herný prejav. Spartak vyhral dnes zaslúžene.“

MŠK Žilina – MFK Dubnica 4:0 (1:0) Gól: 27. I. Lietava, 63. D. Kobylík, 83. Ľ. Guldan, 85. T. Majtán, ŽK: 45.+ Pečalka – 15. Šulek, 74. Chupáč, rozhodovali: Horváth – Mókoš, Bóllo, 3620 divákov

Zostavy: Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Piaček, Šourek, V. Leitner – Pečalka (83. Ľ. Guldan) – D. Kobylík, Jež, M. Vyskočil (64. Rilke) – I. Lietava (61. T. Majtán), T. Oravec

Dubnica: P. Bajza (31. Igaz) – Beňo, Chupáč, Nosek, M. Ondráš – Porázik – J. Vavrík, Bruško (78. Matejov), Šulek, Duga (72. Augustíni) – M. Filo ml.

V zápase lídra s predposledným tímom tabuľky sa väčšinu času hralo na polovici Dubnice. Žilinčania sa po kombinačných akciách dostávali pred bránku hostí, vypracovali si množstvo šancí, z ktorých sa im podarilo štyri premeniť.

V 5. min. po Ježovom rohu nebezpečne zblízka hlavičkoval Pečalka, ale brankár hostí Bajza stačil loptu vyraziť. Za hostí sa ako prvý odhodlal vystreliť smerom na žilinskú bránku v 12. min. Ondráš, ale z uhla trafil len bočnú sieť. O minútu neskôr mohol padnúť gól na opačnej strane, Lietava trafil spoza hranice šestnástky pravú žrď Bajzovej bránky, doraziť loptu do siete skúšal ešte Vyskočil, ale mieril tesne vedľa. V 27. min otvoril skóre Lietava, keď sa uvoľnil na hranici veľkého vápna a strelou k ľavej žrdi prekonal dubnického brankára – 1:0. Hostia ohrozili Dúbravku v 39. min., Bruškovu prudkú strelu z 25 m popri múre však žilinský gólman zlikvidoval. Tri minúty pred polčasovou prestávkou ešte poslal prudkú strelu smerom na bránku hostí Vyskočil, ale lopta letela ponad hornú žrď.

Po zmene strán začali opäť aktívnejšie favorizovaní Žilinčania. V 50. min vysunul Vyskočil hlavičkou pred bránku hostí Ježa, ale striedajúci brankár Igaz bol pri lopte skôr. V 54. min po faule Piačeka na Fila kopali hostia priamy kop, Dúbravka však bol dobre postavený a Bruškovu strelu chytil. V 57. min spálil čistú šancu žilinský stredopoliar Vyskočil, odrazenú loptu po Kobylíkovej strele poslal z tesnej blízkosti prudko nad bránku.

Hostia mali ideálnu príležitosť na vyrovnanie v 62. min, po Porázikovej strele trafil Filo z tesnej blízkosti do žrde. Hneď na to sa potvrdilo známe „nedáš-dostaneš“. Jež rozohral rohový kop a vedenie domácich zvýšil z voleja David Kobylík – 2:0. V 66. min. Dubničania doslova darovali domácim loptu v strede poľa, Jež prihral Oravcovi, ale ten opäť prestrelil bránku. Aj v záverečných dvadsiatich minútach si futbalisti lídra tabuľky vypracovali niekoľko gólových príležitostí. Hostia sa snažili niečo spraviť s výsledkom, ale nedarilo sa im dostávať sa tesne pred Dúbravku, odkiaľ by mohli skórovať. Kapitán hostí Andrej Porázik sa presunul zo stredu na hrot útoku, ale proti bývalým spoluhráčom spod Dubňa sa mu nepodarilo nič vymyslieť.

Osud stretnutia spečatil hneď po príchode na ihrisko Ľ. Guldan, ktorý po Angelovičovom centri presne zakončil. O dve minúty už bolo 4:0, do listiny strelcov Žiliny sa premiérovo zapísal Tomáš Majtán, keď oblúčikom prekonal Igaza.

Hlasy: Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): „Vážim si toto víťazstvo, prvý gól nám pridal sebavedomie. Na začiatku zápasu sme boli trochu v kŕči, vstup do ďalšej ligovej časti po prípravných dueloch je vždy ťažký. Stretnutie sa mohlo skončiť aj vyšším rozdielom. Asi rozhodla žrď, ktorú nastrelila Dubnica v druhom polčase. Škoda našich zahodených šancí, Dubnica odohrala dobrý zápas.“

Peter Gergely (tréner MFK Dubnica): „Bol to slušný zápas, chceli sme hrať futbal. Pri prvom góle sme ľahko stratili loptu. Dobre sme začali druhé dejstvo, ale nepodarilo sa nám vyrovnať. Domáci dali druhý gól, potom sme otvorili hru a Žilina to využila. Víťazstvo domácich je zaslúžené, ale rozdiel skóre z našej strany dosť vysoký.“

FK Senica – MFK Ružomberok 2:1 (2:1) Góly: 18. T. Vrťo, 31. Onome Sodje – 35. Piščur (z pok. kopu), ŽK: 42. I. Belák – 58. Higor De Sales Coimbra, 72. Godeken, 90. Gallo, 90. Piščur, rozhodovali: Smolák – E. Weiss, Brendza, 1598 divákov

Zostavy: Senica: Kamesch – Merzič, Homola, Pavlovič, Čáp – T. Vrťo (81. Vlasko), I. Belák, Laurinc, Podaný (74. Kim Tae-hjung) – Onome Sodje (90.+ Juhász), A. Hesek Ružomberok: P. Penksa – P. Maslo, J. Maslo, Kostelný, Gallo – Viciano Anselmo (43. Higor De Sales Coimbra), P. Besta, Ďubek (72. Hoferica), J. Chovanec – Piščur, Š. Pekár (70. Godeken)

Zo začiatku bolo v hre veľa nepresností. Obidve mužstvá majú vo svojich zostavách veľa nových hráčov, aj preto ich zohratosť nebola ideálna. Po úvodných štandardných situáciách hostí zakončoval na druhej strane v 14. min Onome Sodje, jeho strelu z uhla brankár Penksa vyrazil na roh. Prvá gólová radosť z jarnej časti súťaže prišla v 18. min. Po dlhom Podaného aute Homola priťukol loptu Vrťovi, a ten nezadržateľne skóroval strelou k ľavej žrdi – 1:0. Potom sa dostal do dvoch dobrých príležitostí senický nigérijský útočník Sodje, gólovo sa však ešte nepresadil. Hostia mali dobrú možnosť na vyrovnanie v 30. min. Ďubekovu krásnu strelu Kamesch vyrazil. Druhá gólová senická radosť prišla v 31. min. Po centri Vrťa sa krásnou hlavičkou presadil novic v senickom drese Sodje – 2:0. Potom však prišla 33. minúta, keď rozhodca Smolák odpískal prísny pokutový kop po zákroku Pavloviča na Viciana Anselma. Loptu si na biely bod postavil Piščur a penaltu premenil.

Druhé dejstvo sa začalo šancou hostí, keď Ďubekovu strelu zvnútra šestnástky výborným zákrokom zneškodnil Kamesch. Tieto minúty patrili Ružomberčanom, ktorí mali loptu viac na svojich kopačkách. Postupne sa hra vyrovnala. V 64. min po Vrťovom vysunutí utiekol z pravej strany Sodje, jeho strela išla mimo bránku Penksu. O päť minút neskôr sa po rohovom kope dostal k odrazenej lopte Homola a jeho delovku smerujúcu do bránky vykopával obranca hostí do bezpečia. Do zakončenia sa dostal ešte v 77. min Sodje po centri Merziča, hlavou však mieril nad. Záverečnému náporu Ružomberčanov senická obrana odolala. Nebezpečne ešte v nadstavenom čase pálil spoza pokutového územia P. Maslo, ale skúsený Kamesch bol na svojom mieste. Seničania sa tak konečne tešili na domácej pôde z víťazstva. Naposledy tak bolo proti Dubnici pred siedmimi mesiacmi.

Hlasy: Radim Nečas (tréner Senice): „Spokojný som najmä s výsledkom. Zápas nebol pekný, no ťažký terén viac nedovoľoval. Viac-menej sme s podobným priebehom rátali, preto sme stavili viac na bojovnosť. Svojm výkonom ma potešil nigérijský útočník Sodje, ktorý sa presadil aj gólovo.“

František Straka (tréner Ružomberka): „Do Senice sme si prišli po body, no nepodarilo sa nám náš plán naplniť. Mali sme viacero hráčov, ktorí hrali v našom drese prvýkrát. Treba mať s nimi ešte trpezlivosť. Dnes to bolo najmä o bojovnosti. Senica bola dôraznejšia v koncovke, a preto zvíťazila zaslúžene.“