han Zo Slovenska

ŠÚKL zachytil 3658 podozrení na nežiaduce účinky vakcín: Takmer dvesto je ZÁVAŽNÝCH!

Do včerajška (22. 4.) bolo na Slovensku prvou dávkou zaočkovaných 987 555 osôb, druhou dávkou 382 953 osôb. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) eviduje 3658 hlásených podozrení na nežiaduce účinky.

Ilustračný obrázok k článku ŠÚKL zachytil 3658 podozrení na nežiaduce účinky vakcín: Takmer dvesto je ZÁVAŽNÝCH!
Zdroj: www.pixabay.com

Z celkového počtu hlásení je ku dnešnému dňu 189 závažných, čo predstavuje 5,1% hlásení. Uvádza to ústav na svojej stránke.

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu. Ďalšími tiež boli zlyhanie očkovania, prekolapsový stav, kolaps, trombóza, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia.

Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

Od čoho to závisí?

„Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, pričom všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka,“ pripomenul ŠÚKL.

Koronavírus na Slovensku

Aký je postup?

„Počet prijatých hlásení podozrení na nežiaduce účinky závisí od počtu dostupných vakcín, zaočkovaných osôb, dĺžky obdobia používania jednotlivých vakcín a subjektivity odosielateľa hlásenia. Niektorí zaočkovaní (laická verejnosť) pristupujú ku vzniknutým reakciám zodpovednejšie a hlásia aj mierne a krátkodobé nežiaduce účinky,“ píše sa v správe ŠÚKL.

„Každý má možnosť nahlásiť podozrenie na nežiaduci účinok a štátny ústav prijíma všetky hlásenia a v prípade potreby dožiada ďalšie informácie od odosielateľa. Pri hodnotení počtu a závažnosti hlásení je potrebné vziať do úvahy všetky faktory vrátane odosielateľa hlásenia. Je preto nesprávne zamerať sa len na počet hlásení a považovať vakcínu s vyšším počtom hlásení za menej bezpečnú,“ dodáva ústav.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Niečo viac z tém, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM