Webnoviny - Svet

SULÍK: Bolo by dobré šetriť viac na strane vlády

WEBNOVINY.SK

Predseda NR SR Richard Sulík Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Šetrenie sa týmto rokom začína a bude pokračovať aj v budúcom roku. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Sulík si uvedomuje, že by bolo dobré šetriť viac na strane vládnych výdavkov ako na strane občanov. Tvrdí však, že sa to nedá zo dňa na deň, chce to prípravu, analýzy. „Nastúpila vláda rozpočtovej zodpovednosti a nie vláda nezodpovednosti, ktorá rozhadzovala peniaze kade len mohla a dostala nás na grécku cestu a z tej gréckej cesty zísť nie je jednoduché. To skrátka teraz stojí veľa úsilia a – áno, treba povedať, v niektorých momentoch to pocítia aj ľudia,“ konštatoval v diskusii Sulík.

Bývalý premiér Robert Fico odmietol, že by jeho vláda krajinu zadlžila, priviedla ju na grécku cestu. Opakovane zdôraznil, že pri odchode jeho vlády, ku koncu júna, mala krajina v rámci krajín EÚ najvyšší hospodársky rast a zo štátneho rozpočtu bola minutá menej ako polovica. Deficit bol plánovaný na sedem percent a táto vláda ho už zvýšila za prvé tri mesiace na 7,8 percenta. Sulík oponuje a tvrdí, že Ficova vláda v roku 2008, keď už bolo jasné, že bude kríza, naplánovala rozpočet na rok 2009 s rastom HDP 6,5 percenta. Nakoniec sme však podľa šéfa SaS mali 5-percentný mínus a tam sa to začalo odvíjať. „Bola kríza a výdavky štátu rástli možno, že ako nikdy predtým. Toto je tá nezodpovednosť vašej politiky. … Vedeli ste, že bude pokles HDP a Počiatek vrcholne nezodpovedne sa tváril, že nebude pokles HDP a napísal tam hausnumerá do toho rozpočtu a preto máme dnes deficity, aké sme pomaly nemali nikdy,“ upozornil Sulík.

Fico sa Sulíka pýta, prečo berú najslabším, prečo nezdania banky a poisťovacie spoločnosti, ktoré podľa neho nesú najväčší podiel na finančnej kríze. Sulík to nepovažuje za dobré riešenie, lebo banky potom zdvihnú poplatky a odnesú si to ľudia, ktorí majú na účtoch peniaze. S tým však Fico nesúhlasí a tvrdí, že maximálna výška poplatkov sa dá upraviť v zákone. O zdaňovaní bánk pritom podľa šéfa Smer-u hovorí celá Európa. Sulík si však myslí, že táto vláda urobí veľmi dobre, ak spraví presný opak toho, čo navrhuje Smer a „potom to bude fungovať výborne“. Sulík sa s Ficom zhoduje v potrebe stavať diaľnice, otázne však je za akú cenu.

Komunikácia vláda – parlament, ale aj v rámci vlády nie je ideálna a musíme ju zlepšiť, pripúšťa predseda Národnej rady Slovenskej republiky Sulík. Myslí si zároveň, že poslanecká diskusia je legitímna. Fico súčasný štýl vládnutia považuje za chaotický. Tvrdí, že premiérka Iveta Radičová je politicky slabá, nemá za sebou reálnu politickú moc.

Sulík trvá na svojich vyjadreniach o tom, že ak sa preukáže pravosť nahrávky hovoriacej o čiernych fondoch mal by Robert Fico sedieť. Podľa medializovaných informácií, nahrávka údajne naznačuje, že strana Smer financovala volebnú kampaň pred voľbami 2002 mimo oficiálneho účtovníctva. Ako v rozhlasovej diskusii povedal Sulík, „pre mňa je to na kriminál, považujem to za nehoráznosť a prekvapuje ma, že to spoločnosť nejak ďalej nezaujíma, alebo sa to oveľa viac nerieši. Jednoducho zobrať od sponzorov čiernych 300 miliónov korún, dostať sa s nimi do parlamentu, veď to je prvotriedny podraz na voličoch a je to každopádne protizákonné. Strana Smer nemá v parlamente čo hľadať, lebo sa tam dostala protizákonne.“ Fico Sulíka upozornil, aby si vyjadrenia v rozhlasovej diskusii nezamieňal s tvrdeniami prednesenými v parlamente, na tie sa totiž vzťahuje poslanecká imunita, lebo za všetko, čo povie „nesie občiansko-právnu zodpovednosť“. Tvrdenia sú absolútne nepravdivé, zdôraznil Fico, ktorý však Sulíka za ne žalovať nechce. Zároveň dodal, že Sulík nie je ani sudca, ani prokurátor.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM