Webnoviny - Svet

SULÍK: Janišov návrh porušil koaličnú dohodu

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Návrh poslanca Stanislava Janiša z SDKÚ-DS, ktorý za nového generálneho prokurátora navrhol Dobroslava Trnku, je podľa predsedu parlamentu a šéfa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka porušením dohody štyroch koaličných strán.

„Prekvapil ma,“ priznal Sulík v dnešnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo. Ako však dodal, nevedeli to ani ostatní partneri. „Nevidím logiku za týmto návrhom,“ tvrdí Sulík s tým, že je otázne, či Trnku chce celá SDKÚ. Predseda parlamentu verí, že o tomto návrhu vedel šéf strany Mikuláš Dzurinda a je presvedčený, že práve Dzurinda je v jeho pozadí.

O návrhu nevedela ani premiérka Iveta Radičová, preto Sulík priznal, že možno je jeho dôvodom práve spor Dzurindu s Radičovou.

Sulík vysvetlil, že Sloboda a Solidarita nenavrhovala nikoho a čakala, kým sa „starí harcovníci“ dohodnú na mene, s ktorým bude súhlasiť celá koaličná štvorka. Predseda parlamentu si myslel, že ľudia, ktorí sú v politike 20 rokov, budú schopní sa dohodnúť, aj preto SaS stála bokom. „Je prekvapivé, že pri prvom vážnejšom momente nastali takéto komplikácie. Jak malé deti sa tu doťahujú,“ tvrdí Sulík, no verí, že koalícia vydrží s tým, že to, ak sa teraz dohoda nepodarila a niekto ju aj porušil, neznamená to, že sa to stane znovu.

Ako dodal, návrh na vyhlásenie dôvery vláde je možné technicky spojiť s voľbou nového generálneho prokurátora, no tieto špekulácie sú podľa neho predčasné. „Je niekoľko možností, ku ktorým môže dôjsť,“ tvrdí Sulík. Výmena premiérky je jednou z možností, čo sa môže stať, konštatoval. Pád vlády je však otázkou pre premiérku, dodal.

Predseda parlamentu si netrúfol odhadnúť, ako dopadne 4. novembra tajné hlasovanie o novom generálnom prokurátorovi. „Je to vo hviezdach, musíme sa nechať prekvapiť,“ skonštatoval. Vysvetlil, že neexistuje mechanizmus, ako by zistili, kto ako hlasoval, tak by porušili Ústavu. Podobný mechanizmus nebude iniciovať, bude dokonca výrazne proti. „Tajná voľba v parlamente je naozaj tajná voľba, na to vám dohliadnem,“ prisľúbil Sulík.

S Obyčajnými ľudmi si rozumie V rámci poslaneckého klubu SaS pôsobia v parlamente aj štyria Obyčajní ľudia, Sulík k nim výhrady nemá a tvrdí, že život mu nekomplikujú. Ako dodal, konzultuje s nimi každé rozhodnutie ako so všetkými ostatnými poslancami. Podľa dohody museli v rámci strany vydržať do konca tohto roka, a to splnili. Teraz je len v rukách Igora Matoviča, či si stranu založí, tvrdí Sulík, ktorý však vie, koľko to dá roboty a nemyslí si, že Matovič je ten typ, aby po administratívnej stránke strávil čas zakladaním strany. „Spolupráca funguje výborne,“ uzavrel tému Sulík.

Šéf zákonodarného zboru zároveň tvrdí, že je dohoda, že priestupková imunita bude zrušená, návrh pôjde na decembrovú schôdzu. Sulík očakáva, že návrh prejde prvým čítaním a v druhom sú pripravené už aj pozmeňujúce návrhy

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM