Webnoviny - Svet

Sulík odovzdal prezidentovi list ohľadom referenda

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Spojiť termín konania referenda o zrušení koncesionárskych poplatkov a obmedzení poslaneckej imunity s parlamentnými alebo komunálnymi voľbami navrhuje predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi preto ako predseda petičného výboru doniesol otvorený list, v ktorom sa ho pýta, či hlava štátu nechá otázky posúdiť ústavnému súdu.

Ak sa prezident na ústavný súd neobráti, chce Sulík odovzdať vyše 350-tisíc zozbieraných podpisov 17. februára, aby sa referendum mohlo konať počas parlamentných volieb uprostred júna. V prípade, že Gašparovič otázky posunie ústavnému súdu, žiadosť o vypísanie referenda by aktivisti podali koncom mája, aby sa uskutočnilo v deň komunálnych volieb koncom novembra, kedy občania rozhodnú o postoch starostov a primátorov.

„Nepredpokladám, že prezident bude robiť nejaké obštrukcie. Koniec koncov, je to žiadosť, ktorú podpísalo 350-tisíc ľudí. Je tam veľká časť aj jeho voličov. Myslím si, že pán prezident je natoľko štátnik, že sa rozhodne pre správnu vec,“ povedal dnes novinárom Sulík. Spojenie termínov plebiscitu a volieb podľa neho ušetrí náklady a zvýši šance, že k urnám sa dostaví dostatočný počet voličov.

Občania by mali v referende odpovedať na šesť otázok. Patrí k nim zrušenie koncesionárskych poplatkov, obmedzenie poslaneckej imunity, zníženie počtu poslancov zo 150 na 100, stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín na 40 000 eur, voľby cez internet a zmena v tlačovom zákone. Líder SaS nevidí v plebiscite žiadne sporné otázky, posudzoval ich aj ústavný právnik Radovan Procházka. „Podľa mojich vedomostí všetky otázky sú v súlade s ústavou. To znamená, že sa netýkajú daní, odvodov, štátneho rozpočtu a základných práv a slobôd,“ konštatoval Sulík. Nepovažuje ich ani za populistické. „Dosť ma vytáča, keď si nejaký podpriemerný minister vyváža zadok v aute za 200-tisíc eur. Bohato im postačia aj autá, ktoré navrhujeme my,“ uzatvára.

Sulík v roku 2008 rozbiehal referendum za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Neskôr ho zastavili, jedna otázka by podľa petičného výboru neoslovila dostatočný počet voličov. Preto rozšírili pôvodné referendum o ďalších päť otázok.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM