Webnoviny - Svet

Sulík vie, kto chcel Matoviča podplatiť

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Poslanec parlamentu za SaS Igor Matovič informoval predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka, že dostal v stredu ponuku na „obrovský balík peňazí“, ak spolu s ďalšími tromi poslancami z hnutia Obyčajných ľudí vyvolá predčasné voľby. Sulíkovi povedal aj to, od koho ju dostal. „A teda samozrejme, že túto ponuku neprijme," povedal Sulík, ktorý odmietol konkretizovať, kto s ponukou prišiel. “To išlo cez nejakých viacerých rôznych ľudí a ten posledný, ktorý mu to povedal, tak neviem jeho meno, ale ani by som ho nepovedal, lebo tento človek by potom mal zbytočné problémy, on bol len nejaký sprostredkovateľ," vyhlásil Sulík. Na otázku, či za tým bola strana Smer-SD, povedal „nie, to by som netvrdil“. Kto bol za ponukou, nevie. Sulík si myslí, že keď bola ponuka len v ústnej rovine, tak by to bolo dokazovanie „na dlhé lakte“. „Som rád, že to (Matovič) zverejnil, lebo mám za to, že teraz by už mal byť pokoj,“ vyhlásil Sulík, podľa ktorého by to mohlo prispieť k politickej kultúre.

Na margo pokračujúcich koaličných rozhovorov poznamenal Sulík, že nemôže nič povedať. „Rokujeme, všetci rokujeme,“ povedal. Na otázku, či je momentálne problémom post ministra hospodárstva, o ktorý má podľa zákulisných informácií záujem SaS aj KDH, reagoval slovami: „Rokujeme, viac vám nemôžem povedať, som presvedčený, že to chápete.“

Poslanec parlamentu za SaS Igor Matovič o ponuke hovoril v online rozhovore s čitateľmi portálu aktualne.sk. „Dostal som včera ponuku na obrovský balík peňazí, ak by sme nehlasovali za túto vládu, a tak by sme vyvolali predčasné voľby. Bolo mi povedané, že je to ponuka z podnikateľských kruhov. Podľa sumy, ktorú je niekto ochotný zaplatiť za druhý pokus vo voľbách, niekomu veľmi záleží, aby sa opäť mohol dostať ku korytu,“ uviedol Matovič. Poslanec takto odpovedal na otázku, ktorú mu položil čitateľ s nickom Ivan: „Vraj ste dostali ponuku zo Smeru počas Ficovho pokusu o zostavenie vlády. Je to pravda?“

Hnutie Obyčajných ľudí reprezentuje v parlamente štvorica poslancov, ktorí sa do parlamentu prekrúžkovali z posledných štyroch miest kandidačnej listiny SaS. Matovič pre aktuálne.sk po skončení online rozhovoru povedal, že peniaze boli ponúkané za nepodporenie rodiacej sa vládnej koalície pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády. Ponuka sa vzťahovala aj na zvyšných troch poslancov Obyčajných ľudí – Eriku Jurinovú, Jozefa Viskupiča a Martina Fecka. Bez štyroch hlasov Obyčajných ľudí má totiž vládna koalícia len 75 poslancov. Na schválenie programového vyhlásenia vlády je potrebných 76 hlasov.

Matovič nechcel špecifikovať spôsob ponuky ani presnú sumu. Povedal len, že suma bola vyššia ako 100 miliónov korún a nižšia ako miliarda (teda v rozpätí 3,3 milióna eur do 33,3 milióna eur) a bola určená celej štvorici. Štvrtinu peňazí mali poslanci dostať hneď, zvyšok po vyhlásení predčasných volieb.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM