Webnoviny - Svet

Sulíkovci nepodporia žiadnu novú vládu

WEBNOVINY.SK

ODPORÚČAME:

Radičová: S Ficom nikdy nemôžem uzatvárať dohody

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel

Prezident sa s lídrami strán nedohodol

Richarda Sulíka prekvapila amatérska úroveň prevratu

Máme dosť odborníkov do úradníckej vlády, tvrdí prezident BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – SaS podľa predsedu strany Richarda Sulíka nepodporí žiadnu novú vládu.

„My sme to nespackali. Naši bývalí partneri to rozohrali, udivuje ma, že nemajú pripravené pokračovanie. Je to problém, ktorí musia riešiť oni s Robertom Ficom. Dokážu sa dohodnúť na veľkých veciach. Keď sa rozhodne súčasnú vládu prezident neodvolať, budeme to rešpektovať,“ vyhlásil dnes Sulík pred novinármi.

Podobné stanovisko v utorok prezentoval aj Fico. To znamená, že žiadna nová vláda, ktorá by musela predstúpiť pred parlament s programovým vyhlásením, by neuspela.

Hlasy SaS na vyslovenie dôvery podľa Sulíka teda nová vláda nedostane. „My v týchto veciach neobchodujeme. Najskôr nás vydierali, potom nás porozbíjali. Aby nestačilo, dohodli sa na podstatných veciach s Ficom. Dôvodom na rozbitie koalície nemohol byť euroval. Nebudeme žiadnej vláde do marca dávať hlasy. Vykopli nás z koalície, vo štvrtok s nami takmer dlážku pozametali, tak nech sa dohodnú s Ficom, čo ďalej,“ zdôraznil.

Otázky o tom, aká vláda povedie Slovensko do predčasných volieb, vyplývajú z nejednoznačnosti ústavy v prípade vyjadrenia nedôvery kabinetu parlamentom. Prezident má povinnosť vládu odvolať, ústava však nešpecifikuje, aké kroky majú nasledovať.

SaS nepodporí žiadnu novú vládu

Do Bruselu by mala ísť premiérka, žiada SaS

Prezident Ivan Gašparovič by podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nemal odvolať vládu Ivety Radičovej skôr ako v pondelok. Dôvodom je summit lídrov krajín EÚ, ktorý bude cez víkend v Bruseli. „Toto bude téma na stretnutie s prezidentom. Do Bruselu musí niekto ísť. Logicky by to mala byť premiérka. Napriek všetkému to nemusíme ešte viac komplikovať a aj jej ešte viac znižovať mandát,“ povedal Sulík novinárom s tým, že je to prezidentovo rozhodnutie, či vládu odvolá alebo neodvolá.

„My budeme jeho akékoľvek rozhodnutie rešpektovať. Do Bruselu by mala ísť premiérka a nemyslím si, že ako odvolaná, napriek tomu, že si to Fico želá,“ dodal. Robert Fico v utorok povedal, že na summit by už Radičová ísť nemala, pretože parlament jej vláde nevyslovil dôveru. Podľa neho by tam mal ísť prezident.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM