Webnoviny - Svet

Sulíkove slová označil Matovič za podraz

WEBNOVINY.SK

Igor Matovič Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Poslanci z hnutia Obyčajní ľudia, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke SaS, podporia vládny program. Na dnešnom brífingu v Národnej rade SR to povedal poslanec Igor Matovič s tým, že sa budú programovým vyhlásením riadiť a podporia zákony, ktoré do parlamentu budú predložené v súlade s ním. Ako Matovič ďalej uviedol, medializované informácie o tom, že poslanci z hnutia Obyčajní ľudia vystúpia z parlamentného poslaneckého klubu SaS, zatiaľ nie sú pravdivé. Definitívne o tom podľa neho rozhodnú, keď bude jasné, či vláda do programového vyhlásenia zapracovala ich návrhy alebo ich bude úplne ignorovať. „V tom prípade si myslím, že by to bola legitímna úvaha, vystúpiť z poslaneckého klubu SaS,“ dodal s tým, že v týchto názoroch sú pravdepodobne jednotní. Ak by odišli, podporovali by menšinovú vládu. „Koalícia bude mať vždy 79 poslancov,“ do­dal.

Návrhy Obyčajných ľudí, ktoré boli do vládneho programu zapracované, sa podľa Matoviča prelínajú s návrhmi iných strán vládnej koalície. Medzi najdôležitejšie body, ktoré chcú mať vo vládnom programe, je zdanenie poslaneckého príjmu, závislosť poslaneckého platu od dochádzky či zrušenie akéhokoľvek odstupného. Na spoluprácu s terajšou opozíciou nevidí Matovič priestor. Naopak, myslí si, že ak štyria poslanci hnutia Obyčajní ľudia budú poukazovať na prešľapy a budú akýmsi „šašom na tom hrade, ktorý bude môcť kráľovi ukázať, kde robí chyby, na základe toho, ak to koalícia bude využívať a reflektovať naše názory, má šancu prežiť nie štyri, ale možno aj osem rokov, možno aj dvanásť“.

SULÍK: Ľutujem, že sa Matovič dostal na kandidátku

Sulíkove slová, že sa Matovič veľmi rád vidí v médiách a rád o sebe číta a robí mu to dobre, označil za podraz. „Očakával som od neho taký chlapskejší prístup,“ poznamenal. Chlapskejšie by bolo, ak by Sulík prišiel a povedal, že sa mu nepodarilo presadiť unikátne požiadavky Obyčajných ľudí. Chápe aj Sulíkove slová, že dnes považuje za chybu, že dal miesto na kandidačnej listine strany zástupcovi Obyčajných ľudí Igorovi Matovičovi. „Pre každú stranu je lepšie, keď všetci poslanci držia hubu a krok.“

Igor Matovič a ďalší traja poslanci – Erika Jurinová, Martin Fecko a Jozef Viskupič kandidovali do parlamentných volieb ako členovia nezávislého občianskeho hnutia Obyčajní ľudia pod značkou SaS. Kandidovali na posledných štyroch miestach 150-člennej kandidátky SaS, pričom sa dostali za vedúcu trojku strany – Richarda Sulíka, Daniela Krajcera a Jozefa Mihála. Krátko po voľbách tvrdil predseda strany Richard Sulík, že spomínaná štvorica v plnom rozsahu podporí Programové vyhlásenie vlády a bude dohliadať nad jeho dodržiavaním.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM