Webnoviny - Svet

Suseda Gorily obhajuje Peter Vačok z 99 percent

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Slovenská informačná služba sa musí znova zaoberať prepustením bývalého príslušníka Petra Holúbeka, ktorý bol za kauzou Gorila. Koncom minulého roka o tom rozhodol Najvyšší súd SR.

V súdnom konaní Holúbeka zastupuje advokát Peter Vačok, ktorý teraz kandiduje za 99 percent, informuje dnešné SME. Holúbek podľa Gorily ako príslušník SIS v rokoch 2005 a 2006 odpočúval konšpiračný byt na Vazovovej ulici v Bratislave, vedľa ktorého býval.

Neskôr sa stretával s novinárom Tomom Nicholsonom, ktorý sa kauzou zaoberá.

"V pozadí jeho prepustenia bol s najväčšou pravdepodobnosťou dokument, ktorým informuje Jozefa Magalu o priebehu akcie Gorila,“ píše sa v materiáli, ktorý bol zverejnený na internete v decembri minulého roka.

Analytik Holúbek, s krycím menom Mravec, podľa Gorily v marci 2007 písal vtedajšiemu riaditeľovi SIS Jozefovi Magalovi, že jeho nadriadení Gorilu zametajú pod koberec a že informácie z nej predali finančnej skupine Penta. Mravec tiež upozorňoval, že sa obáva o bezpečnosť seba a svojej rodiny. Prepustený bol v marci 2009. Medzi oficiálnymi dôvodmi je podľa zistení denníka SME stretávanie sa s novinárom – cudzím štátnym príslušníkom – a tiež oboznamovanie neoprávnenej osoby s utajovanou skutočnosťou.

Súd vraj spor neeviduje

Proti prepusteniu podal Holúbek rozklad, ktorý SIS zamietla v máji 2009. Potom sa obrátil na Krajský súd v Bratislave a ten rozhodnutie v októbri 2010 potvrdil.

Hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak pritom minulý týždeň odpovedal, že taký spor neevidujú. V pondelok podvečer sa s ním už nepodarilo spojiť. Holúbek sa odvolal na Najvyšší súd SR, ktorý rozhodol vlani v októbri.

„Najvyšší súd zmenil rozsudok Krajského súdu v Bratislave tak, že vec vrátil žalovanému na ďalšie konanie,“ odpovedala v pondelok kancelária Najvyššieho súdu SR.

Žalovaným je v spore SIS, ktorá musí teraz znovu posúdiť okolnosti prepustenia. Podľa informácií SME jej však Najvyšší súd vyčítal len formálne pochybenie – v dokumentácii súvisiacej s výpoveďou používala striedavo Holúbekovo krycie a skutočné meno, pričom označenie malo byť jednotné. Pôvodne o prepustení rozhodoval Jozef Magala (Smer-SD), teraz musí prípad riešiť jeho nástupca Karol Mitrík (SDKÚ-DS).

Spoločné rozhovory nepopreli

Dôvody prepustenia, ktorými mali byť styky s novinárom a vynášanie informácií, súd nespochybnil. Kauza Gorila sa v rozhodnutí priamo nespomína. Holúbek ani Nicholson vzájomné stretnutia nepopierajú. Nicholson sa k spisu dostal pred vyše dvoma rokmi. Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák, ktorý je ústrednou postavou údajného spisu, ho vraj videl už v roku 2008. Čiastkové informácie mal ešte v roku 2006.

Holúbek podával v kauze Gorila trestné oznámenie v októbri 2010 – štyri dni po tom, čo krajský súd zamietol jeho žalobu proti prepusteniu zo služby.

Už o necelé dva týždne polícia požiadala SIS o zbavenie mlčanlivosti Holúbeka, aby mohol vypovedať.

Na druhý deň dostala od Mitríka zamietavú odpoveď. V novembri 2010 začal na základe Holúbekovho podania policajný Úrad boja proti korupcii vo veci trestné stíhanie.

Podozrenia smerovali voči neznámym príslušníkom SIS, ktorí dôležité informácie z Gorily nepostúpili polícii ani prokuratúre, ale ich „poskytli neoprávneným osobám“. Vojenská prokuratúra stíhanie zastavila v auguste 2011 so záverom, že je nepochybné, že sa skutok nestal. Nové vyšetrovanie polícia začala v januári tohto roka. Holúbekov advokát Vačok, ktorý má v dome na Vazovovej kanceláriu, kauzu odmietol komentovať. Odvolal sa na povinnosť mlčanlivosti voči svojmu klientovi. Holúbek sa k prípadu nevyjadruje.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM