Webnoviny - Svet

Súťaž Maľba 2009 už pozná svojich víťazov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Nadácia VÚB zorganizovala už po štvrtýkrát súťaž Maľba, ktorá je určená mladým slovenským výtvarníkom. Medzinárodná odborná porota pod vedením Frigyesa Königa, rektora budapeštianskej Univerzity výtvarných umení, vybrala do finále dvadsať zo 79 prihlásených súťažných diel. Celkovým víťazom sa napokon stal Erik Šille s obrazom Where Are You Mostly Harmless. Druhé miesto patrí Eve Činčalovej a jej obrazu Uluwatu a tretiu priečku obsadil obraz Svet autorky Alexandry Fazekašovej.

Aj tento ročník súťaže potvrdil, že na Slovensku je množstvo talentov, ktoré treba podporovať. Súťaž je akousi výstavnou loďou umenia a je už stabilne zapísaná aj do programu galérií. Je to jedinečná príležitosť pre mladých nadaných umelcov aby zistili nakoľko sú ich diela kvalitné a konkurencies­chopné. Odborná porota v medzinárodnom zložení (Frigyes König, Katarína Bajcurová, Jarmila Kováčová, Jiří Olič) mala tak ako po minulé roky náročnú úlohu vybrať spomedzi množstva prihlásených diel finálovú dvadsiatku a následne víťazov. Po prezretí vystavených exponátov môže verejnosť povedať, či sa s výberom poroty stotožňuje.

Víťaz Maľby 2009 Erik Šille je etablovaným výtvarníkom na mladej výtvarnej scéne. Svoj úhľadný rukopis v tomto diele obohatil o graffiti, viditeľné stopy po štetci a airbrush. Porota tiež ocenila osobitnú ikonografiu diela využívajúcu pôvab a podobu animovaného sveta spojenú so silným zmyslom pre farbu. Výsledok je nadmieru súčasný, ale aj dokonale vyvážený a doslova záživný.

„Bez nadsadenia možno skonštatovať, že súťaž maliarov aj stimuluje. To, že sa porota obmieňa každý rok, vo vysokej miere zaručuje rôznosť pohľadov a je pravdepodobné, že sa tak vystrieda viacero trendov a preferencií“, povedala na vernisáži kurátorka výstavy Alexandra Kusá. Súťaž vyhlasuje každoročne Nadácia VÚB, ktorá takýmto spôsobom podporuje mladých umelcov.

„Tento projekt je v slovenskom prostredí jedinečný a získal kredit u odborníkov a širokej verejnosti. Okrem priamej finančnej podpory výtvarníkov chce Nadácia VÚB pomáhať aj pri propagácii súčasného výtvarného umenia. Motívy z originálnych obrazov výtvarníkov zo suťaže Maľba sa objavujú na platobných kartách, čím sa umenie stáva súčasťou každodenného života“, uviedol predseda predstavenstva VÚB Ignacio Jaquotot.

Víťazi dostali od Nadácie VÚB aj finančnú odmenu. Prvé miesto vo výške 10 tisíc eur, druhé 6 500 eur a tretie 3 500 eur.

Finálová dvadsiatka obrazov je od 22. septembra vystavená v Dvorane Ministerstva kultúry SR a verejnosť si ju môže pozrieť do 18. októbra.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM