Eva Mikulová Magazín

Svätá Barbora chráni baníkov, jaskyniarov, ale varuje i pred tuhou a tmavou zimou

Kupec Dioscuros sťal v 3. storočí svoju vlastnú dcéru Barboru, ktorá sa odmietla, aj po väznení vo veži zriecť kresťanstva.

Ilustračný obrázok k článku Svätá Barbora chráni baníkov, jaskyniarov, ale varuje i pred tuhou a tmavou zimou
Foto: Eva Mikulová

Barbora je uctievanou sväticou a patrónkou, haviarov, jaskyniarov, kamenárov či tunelárov a ďalších nebezpečných skalných povolaní.

Čas čarovania a prípravy na zimu

„Barborino ochranné svetlo v podzemí oddávna spoľahlivo chránilo haviarov pred nebezpečím a dodnes je jej termín veľkým sviatkom. Tradične aj pre vedenie a študentov fakulty BERG Technickej univerzity v Košiciach, kde je barborský čas v znamení ožívania dávnych zvykov,“ vysvetľuje odborníčka na pranostiky Eva Bombová.

Dnes je najmä na vidieku čas veľkého čistenia sporákov a piecok. Svätica je známou „kráľovnou“ nebezpečnej čiernej zimy, keď nás bosorácka temnota máta rizikom najdlhších studených nocí v roku.

Strigy sa podľa starých povier rady ponevierajú medzi ľuďmi a robia im zle. Pomôcť má cesnak.

„Čarujú i slobodné devy. Pomocou čerešňových halúzok, ak tie do Vianoc rozkvitnú, zo slečien budú mladé panie, čo v minulosti sľubovala aj rozkvitnutá vetvička na klobúku budúceho manžela,“ dodáva E. Bombová.

Barborine meniny sú aj významným pranostickým termínom. Po Baruši stráž pred mrazom nos a uši. Barborka ťahá drevo z kôlne a sane do dvora. Barbora naškrobená býva – od poľadovice .

A najznámejšia pranostika: Aké počasie Barborka prinesie, také až do Vianoc vydrží.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie