Barbara Dallosová Regióny Zo Slovenska

Svätci z obilnín či strukovín! Takú výzdobu kostola len tak ľahko neuvidíte

Kostol je sväté miesto, kde zväčša nebýva príležitosť na nejaké novinky, čo sa zdobenia týka. Táto výzdoba je však úplne iná. Vzdáva hold úrode.

Ilustračný obrázok k článku Svätci z obilnín či strukovín! Takú výzdobu kostola len tak ľahko neuvidíte
Zdroj: TASR

Tohtoročnou témou Roľníckej nedele v Novej Bani, ktorej slávenie sa stalo známym v širokom okolí, je Svätý rok milosrdenstva. Sedem oltárov farského kostola Narodenia Panny Márie zdobia aj tento rok originálne obrazy a dekorácie, ktorými chceli miestni veriaci vzdať vďaku za tohtoročnú úrodu.

Zdroj: TASR

Poďakovanie za úrodu, ktoré má v Novej Bani v takejto forme viac ako 60-ročnú históriu, začína slávnostnou svätou omšou. Tá sa konala v nedeľu 25. septembra. Výzdobu miestni veriaci pripravujú niekoľko dní pred omšou. Výsledkom je originál, v ktorom nechýbajú precízne vypracované obrazy svätcov, výjavy a citáty zo Svätého písma a najrôznejšie dekorácie.

Zdroj: TASR

,,Stojace obrazy sú lepené, ženy ich pripravujú už skôr. Tie na zemi, sú sypané a robia sa na mieste, približne tri – štyri dni pred slávením Roľníckej nedele," priblížil výzdobu kostola jeden z veriacich Jozef Koiš. Celá výzdoba je podľa jeho slov robená z prírodných materiálov.

Používajú sa rôzne druhy ovocia, zeleniny, obilnín, či strukoviny. ,,Tento rok sme mali trochu problém, pre mrazy bola slabšia úroda ovocia," dodal. Výzdobu kostola si môžu záujemcovia prezrieť až do 9. októbra.

Originálne dekorácie v novobanskom kostole
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: ziar.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM