Webnoviny - Svet

Švejna odstupuje. Bugár to chápe, sulíkovci nie

WEBNOVINY.SK

Zľava: Predseda Most-Híd Béla Bugár a štátny tajomník Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ivan Švejna počas spoločnej tlačovej besedy, kde Švejna ohlásil odchod z funkcie. Bývalý spolumajiteľ firmy Hayek Consulting odchádza pre kauzu hayekovcov. Bratislava, 8. október 2010. Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Štátny tajomník ministerstva dopravy Ivan Švejna končí vo funkcii. Bývalý spolumajiteľ firmy Hayek Consulting odchádza pre kauzu hayekovcov. Vracia sa do parlamentu, kde bude členom výboru pre financie. Kauza vznikla po zverejnení informácií, že hayekovci zarábali v minulom volebnom období na tendroch, ktoré vyhlasovalo ministerstvo financií. „Dlho som toto rozhodnutie zvažoval. Premiérka Iveta Radičová v septembri rozhodla, že zatiaľ neodvolá štátnych tajomníkov Martina Chrena (SaS) a Ivana Švejnu (Most-Híd), o čo pôvodne žiadala. Obaja pôsobili v spoločnosti Hayek Consulting aj v čase, keď firma prijala štátnu zákazku a obaja už boli štátnymi tajomníkmi v novej vláde. Oboch mal preveriť Najvyšší kontrolný úrad, ktorý má pod palcom nominant opozície Ján Jasovský. Ak NKÚ v protokole neskonštatuje transparentnosť, efektívnosť a hospodárnosť týchto kontraktov a po Radičovej následnom vyhodnotení protokolu, mali obaja štátni tajomníci odstúpiť. Odstupujem na vlastnú žiadosť,“ povedal Švejna na tlačovej besede. Dôvodom podľa neho bol nebývalý, neprimeraný tlak na nadáciu F. A. Hayeka. „Nadácia je mojou srdcovou záležitosťou. Nadácia urobila veľa roboty okolo reforiem. Je mi ľúto, že nadácia je rukojemníkom istých síl v týchto kauzách,“ vyhlásil.

Švejna zdôraznil, že odstúpenie sa netýka jeho práce na ministerstve dopravy. „Ľudia okolo nadácie sú prenasledovaní. Sú z toho nešťastní. Nadácia má poškodený kredit. Nechcem, aby trpeli títo ľudia,“ dodal. Druhá jeho srdcová záležitosť je strana spolupráce, ktorej táto živená kauza neprospieva. „Teda moje rozhodnutie znamená chrániť stranu Most- Híd,“ uviedol.

Spolumajiteľom Hayek Consulting bol v tom čase aj súčasný štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren (SaS). Ten odstúpiť odmieta.

Odstúpenie Švejnu je slušný a zodpovedný krok, povedal Bugár

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár označil odstúpenie Ivana Švejnu z funkcie štátneho tajomníka ministerstva dopravy za slušný a zodpovedný krok. „Jeho krok je precedens. Verím, že prospeje jeho rozhodnutie k upokojeniu situácie. Teším sa, že v strane máme takého zodpovedného politika. Za to mu patrí vďaka,“ povedal dnes Bugár na tlačovej besede. Bugár už oznámil rozhodnutie Švejnu premiérke Ivete Radičovej i predsedovi Národnej rady SR Richardovi Sulíkovi. Návrh na odvolanie Švejnu predloží podľa Bugára na najbližšom rokovaní vlády jeho rezortný šéf Ján Figeľ.

Sulíkovci nechápu, prečo Švejna odstúpil.

Strana Sloboda a Solidarita nevie, prečo sa Ivan Švejna rozhodol abdikovať. Podľa tajomníčky predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS) Tatiany Tóthovej Švejna svoj krok nekonzultoval so SaS ani štátnym tajomníkom rezortu hospodárstva Martinom Chrenom (SaS), ktorý čelí kritike v rovnakej kauze. „Možno má iné dôvody, možno len podľahol mediálnemu tlaku," povedala o Švejnovom odchode z vlády Tóthová.

Dodala, že za Chrenom si sulíkovci naďalej stoja. „Martin Chren dôsledne vysvetlil celé pozadie udalostí a my nevidíme dôvod na jeho odstúpenie,“ konštatovala Tóthová. Východiskom pre konečné politické rozhodnutia bude podľa nej výsledok kontroly NKÚ, ktorý medializované tendre skúma.

Radičová odchod Švejnu podporí, tvrdí, že jeho rozhodnutie chápe

Premiérka Iveta Radičová podporí návrh ministra dopravy Jána Figeľa na odvolanie štátneho tajomníka Ivana Švejnu. „Ako predsedníčka vlády SR budem na rokovaní vlády akceptovať návrh ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR na výmenu štátneho tajomníka na základe osobného rozhodnutia Ivana Švejnu a rozhodnutia strany Most-Híd. Vyššiu politickú kultúru si súčasná vláda stanovila ako jednu z najdôležitejších priorít. Preto chápem rozhodnutie Ivana Švejnu vzdať sa funkcie,“ píše v stanovisku premiérka. Agentúre SITA ho poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM