Webnoviny - Svet

Svet by mal viac spolupracovať v otázkach klimatických zmien

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. marca (WBN/PR) – Pri nedávnej smrtiacej katastrofe na Novom Zélande, ktoré postihlo zemetrasenie o sile 6,3 stupňa, zahynulo najmenej 65 ľudí. Škody boli nepredstaviteľné.

Začiatkom tohto roka boli juhozápadné časti Austrálie zasiahnuté povodňami, ktoré zabili najmenej 35 ľudí a vyhnali desaťtisíce ďalších z ich domovov. Táto prírodná katastrofa bola jednou z najväčších v histórií Austrálie.

Podobne, v roku 2009, bol Taiwan spustošený tajfúnom Morakot, najhoršou búrkou, ktorá postihla ostrov v zaznamenanej histórii. Viac ako 600 ľudí prišlo o život, viac než 40 000 ľudí bolo presídlených a materiálna škoda bola nevyčísliteľná.

Svet zjavne čelí hrozbe klimatických zmien a snaží sa vyriešiť problém spoločne. Avšak Taiwan nie je zapojený do celosvetovej siete proti klimatickým zmenám z politických dôvodov.

Vylúčenie Taiwanu predstavuje podstatné porušenie globálneho mechanizmu. Aby došlo k náprave, Taiwan sa snaží o miesto pozorovateľa v Rámcovom dohovore OSN o zmene klímy (UNFCCC) s nádejou, že prostredníctvom tejto platformy sa môže zmysluplne zapojiť a prispieť.

Je mnoho presvedčivých dôvodov prečo zahrnúť Taiwan:

  1. Taiwanská vláda a ľud dobrovoľne preukázali angažovanosť vytvárať lepšiu a udržateľnejšiu budúcnosť prostredníctvom predstavenia širokého legislatívneho rámca na ochranu životného prostredia.
  2. Taiwan splnil medzinárodné štandardy kladené na zlepšovanie kvality ovzdušia, obnovenie riek, nakladanie s odpadom a nakladanie s jedovatými látkami. Jeho podiel vlastnej likvidácie odpadov tvorí 99 percent a vyše 40 percent odpadu je recyklovaného.
  3. Vo väčšine prípadov je Taiwan vystavovaný a náchylný na stále viac nestabilné počasie a zvyšujúcu sa hladinu mora, ktoré môže priniesť zmena klímy.

Preto som presvedčený, že Taiwan potrebuje využívať zdroje UNFCCC a mať prístup k novým informáciám. Najkritickejšie zo všetkého Taiwan potrebuje byť zaradený do systému včasného varovania za účelom záchrany životov.

Verím, že Taiwan je pripravený prevziať svoju zodpovednosť a významne prispieť. Jeho ľudia a vláda si zaslúžia uznanie za ich odhodlanie a iniciatívu. Ak krajina stojí samotná na frontovej línii, zdá sa byť spravodlivé, ak môže byť súčasťou reťazca.

David Nan-Yang LEE, Vedúci Taipei Representative Office, Bratislava

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM