Správy Rôzne Technológie

Svet dinosaurov bol už svet s vírusmi: Vedci odhalili švába s prejavmi infekcie

Svet dinosaurov bol už svet s vírusmi, môžu takmer s určitosťou predpokladať vedci. Tvrdí to paleontológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Peter Vršanský. So svojím tímom našiel švába z dávnych dôb s prejavmi vírusovej infekcie, ktorý má byť toho dôkazom.

Ilustračný obrázok k článku Svet dinosaurov bol už svet s vírusmi: Vedci odhalili švába s prejavmi infekcie
Foto: Lenka Fedorová / Zdroj: Dnes24.sk

„V jantári starom 98 miliónov rokov sme objavili nesmierne vzácne, dokonale zachované mláďatá aj dospelých jedincov nových dravých švábov. Jeden z dospelých druhov prejavuje symptómy vírusovej infekcie. Chýbajú mu zadné krídla a predné má zdeformované,“ priblížil Vršanský.

Zdeformované a chýbajúce krídla sú podľa Vršanského sprievodným znakom iflavírusov, ktoré poznáme aj dnes. Najznámejším vírusom z tejto skupiny je DWV vírus, ktorý spôsobuje spolu s roztočmi kolaps včelstiev na celom svete, priblížil. „Je to primitívny vírus a existuje predpoklad, že táto skupina je oveľa staršia ako tento jej dôkaz. Vďaka týmto zisteniam môžu vedci takmer s určitosťou predpokladať, že svet dinosaurov bol už svetom s vírusmi,“ uviedol vedec SAV.

Doteraz boli opísané len dve štruktúry pripomínajúce vírusové kapsuly a jedna deformácia kostí dinosaurov, ktorú mohol a nemusel spôsobiť vírus. Na nových zisteniach sa podieľal medzinárodný tím vedcov z Ruska, Českej republiky, Nemecka, Veľkej Británie, Malajzie a Číny pod vedením Petra Vršanského z Ústavu vied o Zemi SAV a Ústavu zoológie SAV.

Prácu zverejnili v najstaršom paleontologickom časopise Paleontographica v Štuttgarte. Na práci sa podieľali aj stážistka SAV Lucia Vršanská z Gymnázia na Grosslingovej ulici v Bratislave a Milan Beňo z Biomedicínskeho centra SAV.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie