Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: 5 lekcií z prezidentských volieb

Ľudia sú unavení zo súčasnej vlády Smeru a jej škandálov - píše prestížny americký denník Washington post vo svojej analýze volieb hlavy štátu, kde v prvom kole uspela Zuzana Čaputová.

Zdroj: Dnes24.sk

Washington Post uvádza, že prezidentské voľby na Slovensku síce nie sú také dôležité ako parlamentné, z ktorých vzniká vláda, ale aj tak sa oplatí venovať im veľkú pozornosť. Výborne totiž ilustrujú, aká je v krajine nálada a ako sa podľa menej mení domáca politická scéna. Denník pripomína, že do druhého kola 30. marca postúpila “antikorupčná bojovníčka” Zuzana Čaputová a kandidát podporovaný vládnou stranou Smer Maroš Šefčovič. Tu je 5 lekcií zo slovenských prezidentských volieb, ako ich spísal Washington Post:

1. Nie je to o populizme, ale o odmietnutí vládnej elity

“Mnoho voličov je unavených z korupcie a škandálov súčasnej vlády,” píše portál. Tento pocit vygradoval minulý rok po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice v podobe masových protestov a odstúpenia vlády Roberta Fica. “Preto neprekvapí, že environmentálna právnička Zuzana Čaputová vyhrala so ziskom 40,6% napriek tomu, že ešte pred pár mesiacmi bola takmer neznámou osobou. Voliči tým nielen odmietli nielen pravicový populizmus, ale aj politickú elitu.”

2. Je ťažké byť kandidátom vládnej strany, aj keď nechcete

Maroš Šefčovič podporovaný vládnym Smerom získal len 18,7% hlasov. “Nepomohlo mu, že tesne pred prvým kolom voľby prokuratúra obvinila prominentného podnikateľa známeho svojimi vzťahmi s Ficovou stranou z objednávky Kuciakovej vraždy. Rovnako mu nepomohli snahy Roberta Fica dostať sa do funkcie ústavného sudcu.”

3. Na kampani záleží

Podľa Washington Post Slováci nemajú silné väzby k svojim politickým stranám. Preto sú kampane pre výsledok volieb rozhodujúce. “Čaputová si počínala dobre v debatách, pokojne obhajovala svoje názory, nenechala sa vyprovokovať. Šefčovič často pôsobil defenzívne a frustrovane.”

4. Spojte sa a vládnite, rozdeľte a panujte

V tomto bode americký denník vyzdvihuje rozhodnutie Roberta Mistríka, ktorý odstúpil v prospech Zuzany Čaputovej z prezidentského boja. Dáva to do kontrastu s antisystémovými voličmi, ktorí sa rozštiepili medzi Štefana Harabina a Mariana Kotlebu.

5. Druhé kolo je iné ako prvé

“Zatiaľ čo Čaputová bude musieť v druhom kole zmobilizovať svojich voličov z prvého kola, Šefčovič bude potrebovať presvedčiť aj voličov, ktorí ho pôvodne nepodporili,” analyzuje Washington Post. Pripomína tiež, že Šefčovičove slová, že boj o prezidentské kreslo sa pred druhým kolom začína nanovo a zdôraznil potrebu silného štátu, ktorý bude riešiť sociálne prolbémy a tradičné hodnoty – “presne ten štýl, ktorý si osvojil aj Robert Fico v roku 2014 a neuspel.”

Denník dodáva, že z víťazstva sa pravdepodobne bude napokon tešiť Zuzana Čaputová, ale v každom prípade bude mať Slovensko proeurópskeho prezidenta.

Foto: ilustračné

Rozdielni kandidáti s rovnakým cieľom: Čaputová aj Šefčovič chcú vyhrať, FOTO
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie