Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Ako falošní rytieri vyznamenali Kaliňáka

Zlatou hviezdou nepravého rádu Maltézskych rytierov sa môže hrdiť nielen slovenský exminister vnútra, ale aj policajný prezident Tibor Gašpar. Človek nevie, či je to viac na smiech alebo na plač…

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Ako falošní rytieri vyznamenali Kaliňáka
Zdroj: TASR

Je to až neuveriteľné, aby partia podvodníkov dobehla, využila, alebo nebodaj priamo spolupracovala s najvyššími predstaviteľmi polície v štáte. A predsa sa to stalo a práve na Slovensku. Organizácia s dlhočizným názvom Zvrchovaný rád sv. Jána z Jeruzalema, Maltézski rytieri, Federácia nezávislých priorátov (KMFAP) rozdáva tituly, ocenenia a dokonca aj nepravé pasy a to všetko pod klamlivým dojmom, že ide o pravých Maltézskych rytierov. O škandalóznej téme píše aj český portál blesk.cz.

Nič to neznamená…

Na falošných Maltézskych rytierov združených pod skratkou KMFAP upozornil tím investigatívnych novinárov #AllForJan, ktorý pokračuje v práci zavraždeného novinára Jána Kuciaka. “Od tohto pseudorádu dostal ocenenie Zlatej hviezdy aj Robert Kaliňák a zaradil sa tak medzi jeho najvyšších dôstojníkov,” píše český blesk.cz.

Slovenský exminister vnútra sa s tým nijako netají, ale snaží sa celú vec zľahčovať: “Nič to neznamená, je to len ocenenie, nie som ich členom,” cituje portál Kaliňákove slová. Jeho meno však svieti na webstránke falošných rytierov v zozname členov. Je pravdepodobné, že tak urobili svojvoľne, aby sa mohli pochváliť takou veľkou rybou, akou je minister vnútra, ale Robert Kaliňák by si rozhodne mal viac strážiť svoje meno a protestovať, ak ho niekto zneužije.

Podľa českého portálu totiž policajti na Slovensku, v Rakúsku, Česku i ďalších krajinách dobre vedia o týchto podvodníkoch: “Niektorí z nich boli vyšetrovaní, pretože sa preukazovali neplatnými pasmi, čo viedlo k niekoľkým zatknutiam a obvineniam z protiprávnej činnosti,” píše blesk.cz.

Nie je v tom sám

Falošní rytieri majú na Slovensku zjavne radi uniformovaných mužov, pretože vysoké ocenenie udelili aj policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi a veliteľovi profesionálnych hasičov Alexandrovi Nejedlému. “Áno, ocenenie som dostal, neprevzal som si ho osobne, ale doručili mi ho na sekretariát,” cituje portál Tibora Gašpara. Všetci ocenení zároveň popierajú, že by KMFAP platili nejaké členské poplatky.

“Na čele KMFAP stojí veľmajster Popper, pôvodom z Maďarska. Pôsobí podľa všetkého aj ako viceprezident Pro Deo univerzity v USA, ktorá čelí podozreniu, že vydáva falošné diplomy… KMFAP je zrejme maďarskou pobočkou akéhosi rádu sídliaceho v USA, ale nie je jasné, či má nejaké väzby na skutočných Maltézskych rytierov,” uvádza český Blesk.

Pravý rád Maltézskych rytierov je starobylá organizácia založená v 11. storočí a oficiálne ho uznávajú všetky medzinárodné organizácie, OSN, EÚ, i slovenská diplomacia. Od organizácie KMFAP sa dištancovali.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie