Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Ako Kiska vystriedal Zemana

Masarykova univerzita v Brne sa rozhodla osláviť svoje 100. výročie založenia naozaj vo veľkom štýle. Na slávnostnú ceremóniu pozvala aj prezidenta republiky, ktorého ocenila. Ibaže to bol Andrej Kiska.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Ako Kiska vystriedal Zemana
6
Galéria

Nie je to prvýkrát, čo slovenský prezident Kiska nahrádza v Česku hlavu štátu Miloša Zemana. V auguste minulého roka vysielala česká verejnoprávna televízia prejav Andreja Kisku k výročiu okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Žiadneho prejavu od vlastného prezidenta sa českí diváci nedočkali. Dnes sa zasa akademici v Brne rozhodli poctiť ocenením slovenskú hlavu štátu a nie vlastného prezidenta. O téme píše český portál idnes.cz.

Bez Zemana

“Sté výročie Masarykovej univerzity oslávia študenti a pedagógovia s prezidentom. Do Brna však nepríde Miloš Zeman, ale hlava Slovenska Andrej Kiska,” píše idnes.cz. Dodal, že slovenský prezident si od rektora a senátora Mikuláša Beka prevezme najvyššie univerzitné ocenenie – Veľkú zlatú medailu. “Zato Zeman pozvánku vôbec nedostal,” prezrádza portál.

Univerzita A. Kisku ocenila za to, že “ctí demokratické hodnoty dôležité pre univerzitu a ktoré sú tiež základom fungovania demokratickej spoločnosti.” Upresňuje, že “hodnoty ako sloboda, úcta k pravidlám a zodpovednosť je nutné stále presadzovať a chrániť. V čase, keď často víťazí populizmus a autoritárstvo je nutné oceniť a vyzdvihovať tých, ktorí na tieto hodnoty nerezignovali,” cituje portál rektora Masarykovej univerzity.

Dlhý spor

Hovorkyňa univerzity zároveň pre idnes.cz uviedla, že vraj nejde o “náhradu” jedného prezidenta druhým. Škola vraj len berie do úvahy skoršie vyjadrenia Miloša Zemana. “Pán prezident Zeman sa už v minulosti vyjadril, že o návštevu Masarykovej univerzity nemá záujem… a že prípadné pozvanie nikdy neprijme.”

Portál dodáva, že tak pokračuje boj medzi univerzitou a Pražským hradom, ktorý sa ťahá už od roku 2013. Rektor Bek vtedy odmietol Zemanovi stretnutie so študentami na akademickej pôde. Dôvodom bola obava, že by tesne pred voľbami mohol viesť kampaň v prospech strany SPOZ, ktorej je čestným predsedom.

Masarykova univerzita nie je jediná, ktorá ignoruje českého prezidenta pri svojich oficiálnych podujatiach. Výročie 120. rokov oslavuje aj Vysoké učení technické v Brne a ani táto škola na Pražský hrad žiadnu pozvánku nezaslala.

Foto: ilustračné

Kiska si prevzal Veľkú zlatú medailu Masarykovej univerzity
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie