Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Čaputová riešila v Nemecku aj únos Vietnamca

Prezidentka Zuzana Čaputová nehovorí vo svete o tom, že sme mafiánsky štát. V rozhovoroch so zahraničnými novinármi však priznáva aj nelichotivé veci o problematických kauzách.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Čaputová riešila v Nemecku aj únos Vietnamca
21
Galéria

Slovenská hlava štátu nedávno ukončila oficiálnu návštevu Nemecka. Pri tejto príležitosti poskytla rozhovor aj mienkotvornému nemeckému denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. V debate s nemeckým novinárom dostala aj nepríjemné otázky smerujúce ku kauze vraždy Jána Kuciaka a únosu vietnamského občana na palube slovenského vládneho špeciálu.

Verím vyšetrovateľom

“Ak novinára zavraždia pre jeho prácu, ako to zrejme bolo v prípade Jána Kuciaka, ide o najzávažnejšie ohrozenie slobody tlače a stopy páchateľov vedú k sieti organizovaného zločinu a politiky,” začal svoju otázku na prezidentku Čaputovú nemecký redaktor. Už takéto konštatovanie sa zrejme nepočúvalo dobre a redaktor ešte doplnil – dokáže sa Slovensko oslobodiť z tohto bahna samostatne?

Zuzana Čaputová nezaváhala. Hoci priznala, že tieto skutočnosti sú skutočne extrém, zdôraznila, že plne dôveruje slovenským vyšetrovateľom. “Po konkrétnych čiastkových výsledkoch som presvedčená, že ako krajina dokážeme nájsť cestu von. Je však dôležité, aby tento proces sledovali aj zahraničné inštitúcie,” vyhlásila prezidentka.

A čo môže v tomto smere spraviť osobne hlava štátu? “Existujú tu podozrenia, že boli zapojení aj vysokí štátni úradníci a politickí predstavitelia. Ako politička a prezidentka môžem tieto skutočnosti len komentovať a ovplyvňovať verejnú mienku. V radoch polície a prokuratúry sú mnohí slušní ľudia, ktorí majú moju plnú dôveru,” odpovedala Z. Čaputová.

Kauza Vietnamca stále otvorená

Novinár Frankfurter Allgemeine Zeitung skonštatoval, že únos vietnamského občana vietnamskou tajnou službou s logistickou pomocou slovenských orgánov vrhol tieň na slovensko-nemecké vzťahy. Preto sa zaujímal, či prezidentka získala vo svojej funkcii informáciu o tom, či išlo zo strany Slovenska o spolupáchateľstvo, alebo len niekto úmyselne privrel oči.

“Nemám žiadne vlastné zistenia o tejto veci,” odpovedala Zuzana Čaputová. Dodala, že v tejto kauze vníma na slovenskej strane viacero diskutabilných podozrení, ktoré vrhajú na Slovensko určitý tieň. Je však dôležité nezávisle určiť, či sa vládne orgány skutočne na tomto únose podieľali.

Foto: ilustračné

Zuzana Čaputová v Nemecku
21
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie