Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Čaputovej úspech zaujal aj zahraničie

Významné médiá po celom svete si všímajú víťazstvo kandidátky Zuzany Čaputovej v prvom kole prezidentských volieb. Naznačujú, že krajina sa posúva k veľkej zmene.

Zdroj: Dnes24.sk

Prezidentskú kandidátku Progresívneho Slovenska označujú zahraničné portály ako environmentálnu právničku a bojovníčku proti korupcii, ktorá môže vážne ohroziť už aj tak upadajúcu mocenskú pozíciu vládneho Smeru v krajine. Často sa tiež zdôrazňuje, že v prípade jej víťazstva v druhom kole by Slovensko mohlo mať historicky prvú ženu na poste hlavy štátu.

Vietor zmeny

Vo volebnom štábe Zuzany Čaputovej v Bratislave sa počas volebnej noci tisla viac ako stovka novinárov, z ktorých viacerí pochádzali zo zahraničia. Jej výsledok zaujímal reportérov z Maďarska, Česka, Poľska i Nemecka.

Správu o jej víťazstve v prvom kole, kde získala viac ako 40% hlasov, však zverejnila aj popredná arabská televízia Al Jazeera. “Je to znamenie, že v krajine, ktorá sa od svojho založenia v roku 1993 stala obeťou rozsiahlej korupcie, sa schyľuje k zmene,” píše Al Jazeera.

Arabská televízia na svojom portáli dodáva, že “ide o výsledok pôsobivej kampane Zuzany Čaputovej, ktorá ako právnička doteraz nemala praktickú skúsenosť s politikou, ale ktorá roky bojovala proti toxickej skládke… od ohlásenia svojej kampane zaznamenala raketový nárast preferencií.”

Hrozba pre Smer

Svetové médiá si všímajú, že z úspechu Z. Čaputovej má najväčší dôvod na nervozitu vládny Smer, ktorý sa po vražde Jána Kuciaka stáva “čoraz viac nepopulárny.” S týmto verejným pocitom pracovala aj kandidátka Progresívneho Slovenska vo svojej kampani:

“Po tragických udalostiach z minulého roka cítim v týchto voľbách silnú túžbu po zmene. Stojíme na križovatke medzi stratou a obnovou verejnej dôvery v štát,” cituje slová víťazky prvého kola prezidentských volieb Al Jazeera. Podľa portálu je jej úspešné ťaženie hrozbou pre súčasný politický establišment vládneho Smeru.

V podobnom duchu informuje o výsledkoch slovenských prezidentských volieb aj prestížny európsky portál Politico: “Napriek nízkej nezamestnanosti a slušnému ekonomickému rastu na Slovensku popularita Smeru prudko padá… len dva dni pred prvým kolom volieb polícia obvinila Mariána Kočnera z objednávky vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Foto: ilustračné

Rozdielni kandidáti s rovnakým cieľom: Čaputová aj Šefčovič chcú vyhrať, FOTO
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie