MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Dojemný príbeh strateného starca je ako z filmu

Zúboženého Andreya našli vietnamskí rybári bezvládne ležať na brehu mora. Nebol to stroskotanec, ale zranený tulák bez príjmu a s vysokým vzdelaním. Okamžite sa ho ujali a zostali prekvapení.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Dojemný príbeh strateného starca je ako z filmu
Zdroj: VnExpress/Tam Linh

Tento príbeh z Vietnamu pôsobí až neuveriteľne a zatiaľ sa vyvíja šťastne. Aký bude mať koniec, je však otázne, pretože ruský starec môže mať problém s vietnamskými úradmi. V krajine je od roku 2012 a od marca tohto roku žije v malej búde na brehu mora pod kokosovými palmami. Pomáha mu aj jeden Slovák. Andrey je veľmi chudobný, no šťastný.

Ako zjavenie

Vietnamský portál e.vnexpress.net približuje, že ruského seniora Andreya Anatolevicha našli vietnamskí rybári neďaleko dediny Ham Tien. Bezvládne ležal na zemi hneď oproti malej búde, v ktorej bolo uložené rybárske náradie.

„Bol úplne vychudnutý a vážne zranený. Koža sa mu olupovala z tela na viacerých miestach,“ opisuje portál.

Búda patrí dvom miestnym mužom Vo Than a Tu Thi. Neváhali a ihneď sa starca ujali. „Bolo mi ho veľmi ľúto. Povedal, že má 65 rokov. Telo mal pokryté ranami a stratil všetky zuby. Stále nás prosil, aby sme ho nechali v búde bývať, tak sme mu to dovolili,“ hovorí Vo Than.

Rusovo nové útočisko je viac ako skromné. Búda má len dva štvorcové metre a je pozbíjaná z dosiek a preglejky. Vietnamskí majitelia jej narýchlo spravili aspoň plechovú strechu a starcovi podarovali mačku, aby mu samému nebolo smutno.

Vzdelaný muž

Keď sa začali s Andreyom rozprávať, zistili, že je to vzdelaný muž. „Rus sa predstavil ako geológ, ktorý pricestoval do Vietnamu už v roku 2012. Veľa cestoval, ale potom si na motorke zlomil panvu a následná liečba ho pripravila o všetky peniaze.“

Vietnamci prijali Andreya ako člena rodiny. Nosia mu jedlo, pomáhajú upratovať skromný príbytok a perú mu šaty. Jeho príjmy sú veľmi limitované.

„Andrey poberá mesačný dôchodok s pomocou Slováka, ktorý žije neďaleko. Je to približne 258 dolárov mesačne. Niečo dá za jedlo a zvyšok na lieky,“ píše e.vnexpress.net.

Akým spôsobom mu miestny Slovák pomáha, už nespresňuje. Je však známe, že v juhovýchodnej Ázii žije veľa Európanov, ktorí hľadajú iný životný štýl alebo útek pred domovinou.

Keď sa novinári starého Rusa spýtali na jeho plány, len pokrčil plecami. Dúfa, že bude môcť zostať vo Vietname, kde je šťastný. Do Ruska sa vraj nemá kam vrátiť. Lenže jeho víza už vypršali a na budúci rok sa mu skončí aj platnosť pasu.

Jeho príbeh sa však stal hitom sociálnych médií, ľudia mu začali vo veľkom posielať jedlo, lieky a iné potreby. „Dúfame, že úrady a jeho veľvyslanectvo čoskoro nájdu nejaké riešenie,“ dodáva Vo Than.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie