MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Extrémistov už nechceme tolerovať. A nie sme sami

Portál arabskej televízie Aljazeera si všíma odsúdenie Mariána Kotlebu za propagáciu fašistického symbolu. Slovenská spoločnosť je vraj odhodlaná sa s extrémistami porátať.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Extrémistov už nechceme tolerovať. A nie sme sami
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Verdikt štyri roky a štyri mesiace väzenia pre lídra ĽSNS už dávnejšie obletel viaceré svetové médiá. Aktuálne sa k nemu vracia aj arabská televízia Aljazeera. Všíma si, že podobné ťaženie proti krajne pravicovým extrémistom sa odohráva aj v Taliansku a Grécku.

Máme ich dosť

Kotlebovo zatiaľ neprávoplatné odsúdenie Aljazeera interpretuje ako „varovanie pre slovenských extrémistov, že štát s nimi zatočí.“

Pridáva detaily prípadu, v ktorom sa líder ĽSNS neúspešne snažil sudkyňu presvedčiť, že šeky na sumu 1488 nemali nič spoločné so známym fašistickým symbolom. Kotleba označil súdny proces za spolitizovaný a odvolal sa.

„Slovenská spoločnosť je čoraz menej tolerantná voči prejavom extrémizmu a štát si tento postoj pevne osvojil,“ uvádza Aljazeera slová profesora Branislava Kováčika z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Prokurátor Tomáš Honz to komentoval slovami, že „Slovensko sa konečne dočkalo rozsudku proti vrcholnému predstaviteľovi extrémizmu.“ Aj podľa neho sa vo verdikte skrýva odkaz, že súdy sú schopné postaviť sa na obhajobu obetí rasovej neznášanlivosti.

Nie sme sami

Portál arabskej televízie si všíma, že podobným dianím si prechádzajú aj ďalšie európske krajiny. „Slovensko nie je jediné, ktoré zakročilo proti extrémistom.“ Súdna moc podobne koná aj v Grécku a v Taliansku.

„Aj líder gréckej neofašistickej strany Zlatý úsvit čelí odsúdeniu za mrežami, keď ho uznali vinným zo zosnovania zločineckej organizácie,“ uvádza Aljazeera.

V Taliansku zas má problémy bývalý minister vnútra Matteo Salvini. „Súdia ho pre zneužitie právomoci, keď odmietol povoliť vylodenie 131 utečencom z lode, ktorá ich zachránila na Stredozemnom mori minulý rok.“

Portál dodáva, že tieto prípady sú odpoveďou na nárast neofašistických a extrémne pravicových strán, ktoré začali nabaľovať popularitu v Európe najmä po svetovej finančnej kríze.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM