Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Fico sa urazil a teraz vydiera

Dianie okolo napínavej voľby kandidátov na slovenský ústavný súd sleduje so záujmom aj zahraničie. Pozornosť a šťavnaté komentáre v Česku priťahuje najmä konanie predsedu strany Smer.

Zdroj: Dnes24.sk

Prehnané ambície

Bývalý slovenský premiér a šéf najsilnejšej vládnej strany Smer-sociálna demokracia Robert Fico sa vzdal kandidatúry na ústavného sudcu… vyhlásil to potom, ako koalícia tesne pred voľbou kandidátov nenašla na tejto otázke zhodu,” píše idnes.cz.

Portál cituje aj Ficove sebavedomé slová o tom, že on nekandidoval na obyčajného ústavného sudcu, ale rovno na predsedu ústavného súdu. Je to prekvapivé vyhlásenie, keďže ústava žiadny taký postup nepozná. Každý záujemca o prestížnu funkciu v talári sa najprv musí stať radovým sudcom a až následne môže ašpirovať na predsednícku stoličku.

Robert Fico sa však so svojimi vysokými ambíciami aspoň zatiaľ prepočítal. “Menšia koaličná strana Most-Híd už skôr oznámila, že jej poslanci Fica pri hlasovaní nepodporia. Spolu s koaličnou SNS sa tiež postavili proti plánom Smeru voliť kandidátov na ústavných sudcov tajne,” dodáva idnes.cz.

Urážky i posmech

Českí čitatelia slovenského expremiéra v komentároch pod článkom nešetrili: “Pán poslanec Fico nepatrí na súd ale pred súd… veru, svedčali by mu skôr tepláky a nie sudcovský talár… je to urazený vydierač.”

Niektorí čitatelia si všímajú aj fakt, že už o pár dní vyprší súčasným ústavným sudcom funkčné obdobie a hrozí, že celý ústavný súd bude paralyzovaný. “Zablokovať pre svoj súkromný prospech chod najdôležitejšej demokratickej inštitúcie, to už chce veľký kus štátnika a nemalú dávku vlastenectva,” uvádza jeden z čitateľov.

Foto: ilustračné

Robert Fico stiahol svoju kandidatúru na ústavného sudcu
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM