Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Indulona za 8,5 milióna eur

Je to nepochybne jeden z najobľúbenejších krémov na ruky, ktorý si za dlhé desaťročia svojej existencie získal silné postavenie na slovenskom i českom trhu. Teraz mení majiteľa.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Indulona za 8,5 milióna eur
Zdroj: TASR

Asi neexistuje Slovák alebo Čech, ktorý by nepoznal Indulonu. Je to takmer ikonický krém, ktorý je síce určený predovšetkým na ruky, ale jeho všestranné použitie nepozná hraníc. Ľudia ho používajú na detské zadočky, pri opaľovaní, alebo na tvár a veľmi dobre funguje aj ako leštidlo na topánky… Skrátka, pri využívaní Indulony sa fantázii medze nekladú. Kedysi dokonca kolovala legenda, že sa pridáva do oleja na vyprážanie. Český portál Lidovky.cz informuje, že výrobu slávneho krému kúpili Gréci.

Nový majiteľ

Silnú značku Indulona po novom vlastní grécka skupina Sarantis, ktorá vyrába kozmetiku a výrobky pre domácnosť. „Gréci kúpili stopercentný podiel slovenskej firmy Saneca Trade (výrobca Indulony) a jej české pobočky. Hodnota transakcie je 8,5 milióna eur,“ píše portál Lidovky.cz .

Dodáva, že Indulone sa na česko-slovenskom trhu naozaj darí. Jej predaj dosiahol za minulý rok približne sedem miliónov eur. Gréci si chcú týmto krokom posilniť svoju pozíciu na lokálnom trhu a obohatiť svoje portfólio značiek. Veria tiež, že sa im podarí preraziť s krémom tradične vyrábaným v Hlohovci aj na iné zahraničné trhy.

Ešte minulý rok uvádzal slovenský výrobca Indulony, že podmienkou jej predaja je, aby sa výroba nepresunula z Hlohovca. Tam funguje v prísnom farmaceutickom prostredí už 70 rokov. Z dostupných informácií nie je známe, či Gréci na podmienku pristúpili.

Žiadna veda

Nápad vyrábať univerzálny krém na ruky vznikol po vojne, keď sa vo veľkom rozbehla industrializácia krajiny a ťažko pracujúci robotníci sa sťažovali na vysušené ruky. Do vtedy sa krémy miešali len v lekárňach. Hlohovecký závod bol prvý, ktorý začal priemyselne vyrábať ošetrujúci krém na ruky. Jeho základná receptúra je pritom stále veľmi jednoduchá – vazelína, voda, emulgátor a parfum.

Indulonu používajú najmä konzervatívnejší zákazníci a značka sa snaží udržať si ich aj novinkami. Od 90. rokov minulého storočia pribudli verzie s nechtíkom, či olivovým olejom, ktoré majú hojivé účinky. Okrem krému na ruky si zákazníci môžu kúpiť aj telové mlieko. Podiel na slovenskom a českom thu atakuje hranicu 40 percent.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie